3 ELŐSZÓ.
A közlekedő eszközök terén való nagy haladás, különösen a gépkocsinak, mint gyors és célszerű közlekedési eszköznek hódítása minden országban az idegenforgalomra terelte a figyelmet. A magyar kereskedelmi kormány is elismerte az idegenforgalom nagy közgazdasági jelentőségét és a tavasszal külön filléres gyorsvonatjáratokat indított meg, hogy Budapest s a nevesebb vidéki városok idegenforgalmát emelje. Szombathely is belekapcsolódott a filléres vonatjáratba. Idegenek jöttek hozzánk, hogy városunkat és vidékét különösen pedig a jáki templomot - megtekintsék. Az idegenforgalom emelkedése és jelentőségének felismerése érezhetővé tette az idegenre nézve nélkülözhetetlen útmutató szükségességét. Ez indított arra, hogy Dr. Thirring Gusztáv barátomat, a székesfőváros statisztikai hivatalának volt igazatóját felkérjem egy szombathelyi kalauz szerkesztésére és kiadására. A neves szakíró, akinek már számos város köszönheti ismertetését, a megbízást elfogadta és munkájának eredményét az olvasó ebben a könyvben találja. Az ügyesen megszerkesztett és gyakorlott tollra valló kalauzt bizonyára mindenki érdeklődéssel olvassa, aki a régi Sabariáról és Nyugatmagyarország jelenlegi végváráról hallott. Szombathely pedig, amelynek címere nyitott kapu, szívesen hív és örömmel fogad mindenkit falai közé. Szombathely, 1933. január hó.
Dr. Ujváry Ede
A szerkesztőség e helyen mond köszönetet báró Miske Kálmán úrnak, ki a múzeum ismertetésében és Dr. Géfin Gyula theológiai tanár úrnak, ki a történelmi és művészeti vonatkozású részek megírásában közreműködni szíves volt. Irodalom.
Balogh Gyula: Az 1809. évi insurrectió és a francia megszállás. Szombathely, 1885. Bodányi Ödön: Szombathely város fejlődése 1895-1900-ig és műszaki létesítményei. Budapest. 1910. Géfin Gyula: A szombathelyi egyházmegye története. Szombathely, 1929. 2 kötet. - - A szombathelyi püspöki könyvtár. (Vas vármegye és Szombathely város kultúregyesülete és a Vas vármegyei Múzeum II. évkönyve. Szombathely, 1927. 103-108. lap.). Kapossy János: A szombathelyi székeségvház és mennyezetképei. Budapest. 1922. Kárpáti Kelemen: Szombathely. (Vas vármegye, Magyarország vármegyéi és városai. Budapest. 1898. 117-136. ap.) Kuncz Adolf és Kárpáti Kelemen: Szombathely - Savaria monográfiája. Szombathelv, 1880-1894. Schönwisner Stephanus: Antiquitatum et historiae Sabariensis ab origine usque ad praesens tempus libri novem. Pestini, 1791. Tóth József: A szombathelyi püspöki székesegyház leírása, Szombathely, 1913. |