Online egészségügyi információszolgáltatás -
Gyógyíthat-e az információ ?
Beke Gabriella

A T. B. Paracelsustól származó gondolat kétséget sem hagy afelől, hogy van-e szerepe és helye az információnak a gyógyításban, a kísérleti medicinában, illetve az ezekhez kapcsolódó képzésben.

Egy, a Medline adatbázisban az 1978 és 2001 közötti időszakban feldolgozott közleményeket górcső alá vevő vizsgálatból - többek között - képet kaphatunk arról, hogy az orvostudományi publikációk száma, terjedelme, a humán orvosláson belül a randomizált, ellenőrzött kísérletek közzététele az idő múlásával megsokszorozódott. Ugyancsak e vizsgálat eredményeként szerezhetünk tudomást arról, hogy a jelzett időszak alatt miként változott azon témák köre és rangsora, amelyekhez kapcsolódva a legtöbb közlemény született. Az "éppen időben érkező információval" foglalkozó tanulmány kitér arra is, hogy milyen mennyiségű szakmai információval kell szembenéznie korunk orvosának, valamint, hogy a "jól tájékozottság" miként fejti ki hatását a gyógyítás során.

Az orvosi, egészségügyi, betegtájékoztató információforrások ismerete és használata - eltérő módon és szinten - szakemberek és laikus felhasználók számára egyaránt fontos.

Milyen online információforrások állnak az érdeklődők rendelkezésére? Az ide vonatkozó honlapok közül az Egészségügyi Minisztérium

, az Országos Egészségbiztosítási Pénztár

, az InforMed

, a WHO

oldalai tartalmaznak hasznos információkat.

Az orvosi, egészségügyi linkgyűjtemények közül az egeszseg.lap.hu, az orvostudomany.lap.hu, az orvos.lap.hu magyar nyelvű portálok mellett a healthlinks.com, valamint a healthlinks.washington.edu használata segíthet az információs igények kielégítésében.
A szak-adatbázisok közül a Magyar Orvosi Bibliográfia

az EBSCO, a Medline, az EBSCO Health Source Consumer Edition, a PubMed

tartalmával, szolgáltatásaival ismerkedünk konkrét irodalomkutatási példákon keresztül, valamint bemutatjuk a The Cochrain Library adatbázis által kínált lehetőségeket.

Az orvosbiológiai, egészségügyi információforrások egy újabb nagy csoportját képezik az e-folyóiratok, e-könyvek. A tudományág e-folyóiratai kapcsán a Directory Open Access Journals

a Free Medical Journals

a HighWirePress

a BioMed Central

folyóiratgyűjteményei, szolgáltatásai azok, amelyeket jó ismerni, érdemes használni.
A hírlevelek csoportjában a weborvos, az informed érdemel elsődlegesen említést.
Végezetül megismerkedünk az orvosi kongresszusokról, konferenciákról tájékoztató néhány forrással (orvoskonferencia.hu, Doctor's Guide Congress Resource Center).