Elektronikus szolgáltatások a Lappeenrantai Regionális Könyvtárban
Eija Karjalainen

A Lappeenrantai Regionális Könyvtár egyik fő célja, hogy a hagyományos könyvtárhasználat lehetőségei mellett bővítse elektronikus szolgáltatásait. A működtetési környezet folyamatos változásával együtt alakulnak a felhasználói igények is, melyek kielégítése újabb és újabb feladatokat ró az intézményre. A hagyományos könyvtári szolgáltatások - pl. a folyóiratok, könyvek, hanghordozók kölcsönzése, a fénymásolatok készítése - mellett ma már hangsúlyosan jelen van a különböző adatrendszerek, az online információszolgáltatás iránti igény, növekszik a nem hagyományos dokumentumok kölcsönzése, valamint a teljes szövegű adatbázisok használata. Az igénybevételükhöz szükséges technikai eszközök (pl. számítógép, internet-hozzáférés, mobiltelefon) biztosítása különösen fontos annak érdekében, hogy a közszolgáltatások illetve adatrendszerek által nyújtott lehetőségek maximálisan kihasználhatók legyenek.
Régebben a finn könyvtárak egyik fő szerepe az volt, hogy rendszeres olvasásra szoktassák a használókat, ma viszont abban kell segítenünk, hogy a különböző elektronikus eszközök igénybevételével is tudjanak tájékozódni. Számunkra az információs társadalom egyet jelent a civil társadalommal. A kölcsönzés számítógépen keresztül zajlik, SMS-ben értesítjük olvasóinkat, ha egy előjegyzett anyag megérkezett, és a kölcsönzés határidejének lejárta miatt kiszabott díj is kiegyenlíthető mobiltelefonon keresztül. Egyik legfrissebb szolgáltatásunk segítségével a könyvtárunkba újonnan érkezett könyvekre az otthoni számítógépen is rá lehet keresni: a rövid leírás mellett látható a könyv borítólapja is.
A Lappeenrantai Regionális Könyvtár 2004 májusa óta az ATP Origo elnevezésű rendszert használja. Egy olyan integrált rendszerről van szó, amely "újgenerációs" technológia alkalmazásával bonyolítja a kölcsönzéseket, előjegyzéseket, az adatokhoz történő hozzáférést, illetve az olvasói nyilvántartást.
Könyvtárunk nagy hangsúlyt fektet arra, hogy olvasóinkat ösztökéljük az elektronikus eszközök használatára. Miután újdonságról van szó, a felszerelések használata új készségek kialakítását is feltételezi. Elengedhetetlen, hogy munkatársaink is folyamatos képzésben részesüljenek: egy könyvtárosnak a szakmai ismereteken és a megfelelő kommunikációs készségen túl digitális írástudással is rendelkeznie kell. Az online információforrások magabiztos használata is állandó tanulást kíván. Az egyik legfőbb segédeszköz Finnországban az ún. NELLI (az Országos Elektronikus Könyvtári Felület angol rövidítése) országos szintű adatkereső portál, amelyet azzal a céllal hoztak létre, hogy a különböző egyetemek, főiskolák és közkönyvtárak állományát egyetlen felületen lehessen elérni.
Annak ellenére, hogy a könyvtári szolgáltatások helyi igénybevétele csökkenő tendenciát mutat, az internetes olvasói kapcsolat évente 17%-kal nő. Érdeklődéssel követjük a fejlődési trendeket, de azt ma még nem láthatjuk, milyen hatással lesznek a könyvtári szolgáltatásokra az újonnan megjelenő technológiai megoldások. Egyik központi elvünk azonban változatlan, miszerint a tapasztalatokat és információkat a hagyományos módozatok mellett elektronikus eszközök igénybevételével bocsássuk olvasóink rendelkezésére.