Interaktiv tartalmak adatbanki háttérrel az
UMIZ-Magyar Média és Információs Központ példáján
Kelemen László

Az UMIZ - Magyar Média- és Információs Központ - 2001-ben, az 1973-ban alapított alsóőri könyvtárból alakult ki. Az intézmény, amelynek két telephelye van ("Alsóőri Öreg Iskola" és az alsóőri önkormányzati épületben lévő könyvtárhelyiségek), egyben Ausztria legnagyobb magyar nyelvű nyilvános könyvtárának is számít. A 21-dik század igényeinek megfelelően összesen nyolc számítógép és két szerver biztosítja a modern technikai infrastruktúrát. Az intézmény létrehozása óta egy állandó fizetett alkalmazott látja el a sokrétű, széleskörű feladatokat (amelyek a könyvtári tevékenységen túl tágabb, kultúrházi, népművelő jellegűek). Az elmúlt öt évben az UMIZ főleg a számítógépes szolgáltatások kiépítésére helyezte a hangsúlyt. Az intézmény fő internetes portálja

mellett számos egyéb honlapot is működtet, például internet újságot

freemail szolgáltatást

CMS alapú honlapszerkesztő rendszert helyi kisebbségi egyesületek számára

A kulturális örökség digitalizálása, az adatbázis-építés területén az intézmény Burgenland-szerte élen jár. Számos adatbázis az interneten keresztül is hozzáférhető. Az állomány jelenleg a következők szerint csoportosítható: OPAC - könyvtárkatalógus, dokumentum adatbázis (a helyi kisebbség dokumentumgyűjteménye), szótár (magyar - német, német - magyar ), egyesületi adatbázis (ausztriai magyar kisebbségi egyesületek adatai), az ausztriai magyar egyesületek közös rendezvénynaptára, a helyi kisebbségi hírek több éves archív gyűjteménye, multimédia adatbázis (kép, hang és videofelvételek kisebbségi egyesületekről), burgenlandi többnyelvű helységnévtár, történelem adatbázis (Burgenland magyar történelme), helyi képarchívum, magyar receptek németül, burgenlandi iskolák magyar nyelvoktatási kínálattal, külföldi magyar kisebbségi linkgyűjtemény.
Az intézmény tervei között szerepel néhány újabb szolgáltatás bevezetése, melyek közül néhány már az előkészítés fázisában van. A feldolgozásra kiválasztott tartalmak közül említésre méltó a házunkban kiállított művészek alkotásainak adatbázisa, a magyar népdalok adatbankja, a magyar egyházi énekek adatbázisa, a történelmi fényképek és a kulturális örökségünkkel kapcsolatos képeslapok gyűjteménye, a helytörténeti adatbázis, a magyar - német, német - magyar szógyakorló program, az ismert burgenlandi magyar személyiségek adatbankja, cím adatbázis, az őrségi katolikus, református és evangélikus családok adatbázisa, az Alsóőri Otthon Múzeum digitalizálása, a határ menti együttműködések adatbankja, az őrségi néprajzi adatbázis, valamint a burgenlandi magyar prédikációk és az egyházi miserendek feltárása.