II. MAGÁNLEVELEK

A regiszter e része is időrend szerint ismerteti a leveleket, de a tárolás a levélírók betűrendjében történik. A csomagban 11 darab Gazdag Erzsi által írt levél illetve levelezőlap is van, amelyek időrendben illeszkednek a neki írott levelek közé.

    1. 1943. december 31. A Magyar Hírlapírók Országos Nyugdíjintézetének levele Gazdag Erzsinek. (Boríték nélkül.) Gépírás. Arról értesítik, hogy törölték az intézet névsorából, mivel törölték Gazdag Erzsit az Országos Magyar Sajtókamarából is.

    2. 1955. december 15. Földes Mihály levele Gazdag Erzsinek. (Borítékban.) Gépírás. Gazdag Erzsi kérésére szerezni fognak neki helyet a Lukácsfürdő reuma kórházában, csak előbb kérjen kezelőorvosától egy beutalót, és küldje el neki.

    3. 1962. március 7. Leserné Tamai Jolán levele Gazdag Erzsinek. (Borítékban, Jolanthe Leser - Wien pecséttel). Gépírás. Olvasta Erzsi könyvét. "Némely költemény oly habkönnyű, szinte pillangó szárnyán libeg és pontosan eltalálja a gyermeki lélek és a fantázia követelményeit." A rajzokat is dicséri. Néhány verset próbál majd lefordítani németre, de nem lesz könnyű dolga, mert még hasonló vidám rímmel sem lehet kifejezni, hogy "csigabiga, pitypang, csiribiri, pirinko, pility-pility".

    4. 1963. május 17. Jancsó Adrienne képeslapja Gazdag Erzsinek. (Piros tollal.) Kézírás. Krúdy-estjük volt Szegeden és Hódmezővásárhelyen. Júliusban sokat lesz otthon, kéri, hogy Gazdag Erzsi látogassa meg.

    5. 1963. november 19. Jancsó Adrienne képeslapja Gazdag Erzsinek. Kézírás. Szeretné tudni, Erzsi "epés-e még?" Kéri, hallgassa meg 28-án éjjel a rádióban.

    6. 1964. május 4. Gazdag Erzsi képeslapja Völgyi Rózsinak Mátraházáról Szombathelyre. (A Napsugár üdülő képével.) Kézírás. Rossz idő van. Reggeli után a társalgóba megy, aztán templomba. Modern új kápolna van az erdőben, a földút mellett.

    7. 1964. május 5. Gazdag Erzsi képeslapja Völgyi Rózsinak Kékestetőről Szombathelyre. (A kékestetői állami gyógyintézet képével.) Kézírás. Ide kirándultak, hideg van.

    8. 1964. május 9. Gazdag Erzsi képeslapja Völgyi Rózsinak Parádsasvárról Szombathelyre. (A központi úttörőtábor képével.) Egy kirándulásról ír, közli, hogy csütörtökön már itthon lesz.

    9. 1964. május 11. Gazdag Erzsi képeslapja Völgyi Rózsinak Galyatetőről Szombathelyre. (A SZOT üdülő képével.) Kézírás. Arról értesít, hogy csütörtökön érkezik.

    10. 1965. január 11. Darvas József levele Gazdag Erzsinek. A (Boríték nélkül, a Magyar Írók Szövetsége fejléces papírján.) Gépírás. Arról értesíti, hogy az írószövetség 1965. január 8-án felvette Gazdag Erzsit tagjai sorába. Aktív közreműködésére feltétlenül számítanak. Egy rövid életrajzot és egy 4x4-es fényképet kérnek.

    11. 1965. május 19. Földeák János levele Gazdag Erzsinek. (A Magyar Népköztársaság Irodalmi Alapja fejléces levélpapírján, boríték nélkül.) Gépírás. Tudja, hogy a műfaj, amit a költőnő művel, nem tartozik a legjövedelmezőbbek közé, mégis szembetűnő, hogy az elmúlt két év alatt az írói jövedelme nem érte el a háromezer forintot sem. "Mi ennek a magyarázata? - kérdezi baráti bizalmassággal." Talán publikálási nehézségei vannak? Vagy egyéb körülményei akadályozzák a munkában? Arra kéri, mindenről tájékoztassa: jelenleg min dolgozik, melyik kiadóval van szerződéses kapcsolatban?

    12. 1967. március 8. Kodály Zoltánné hivatalos értesítése férje haláláról és temetéséről - Gazdag Erzsinek címezve. (Borítékban.) Nyomtatvány. "Kodály Zoltánné, Péczely Sarolta maga és a gyászoló rokonság nevében mély fájdalommal tudatja, hogy szeretett ura, Kodály Zoltán életének 85. évében 1967. március 6-án reggel 6 órakor rövid szenvedés után visszaadta nemes, nagy lelkét teremtőjének. Engesztelő szentmise: március 10-én, pénteken du. 6 órakor a bazilikában. Temetése: március 11-én, szombaton de. 10 órakor a Farkasréti temetőben" - "Tu docuisti me viam rectam"

    13. 1968. május 22. Simon Tibor levele Gazdag Erzsinek. (Boríték nélkül. A Közgazdasági és Jogi Könyvkiadó fejléces papírján.) Megkapta az "anyagot", a tehénkére vonatkozó verset egy másik variációban kéri, hogy a főnöke lelke is megnyugodjon. Mellékelten küldi a szerződét, mielőbb kéri vissza. "Henceg": a Hívogató című kötet aranyérmet kapott. Ez ugyan egyiküknek sem jelent semmit, de azért lehet örülni.

    14. 1969. január 2. Jancsó Adrienne levelezőlapja Gazdag Erzsinek. Kézírás. Boldog új esztendőt kíván régi barátnéjának. Kérdezi, mikor jár Pesten?

    15. 1970. április 2. Kodályné Sári képes két levelezőlapja Gazdag Erzsinek. (Egy borítékban a kettő.) Kézírások. Köszöni a "Hívogató" című kötetet, húsvéti jókívánságait küldi. A másik lap karácsonyi üdvözlet sajátkezű aláírással.

    16. 1972. március 23. Illyés Mária levelezőlapja Gazdag Erzsinek. Kézírás. Mivel talán elfelejtette megadni a címét, itt írja: Budapest II. ker. Józsefhegyi u. 9.

    17. 1972. április 10. Illyés Mária levele Gazdag Erzsinek. (Borítékban.) Kézírás. Erzsi adatait elküldte a franciáknak. Egy bizonyos "vitában" való részvételre ösztönzi ? "mindenképpen jó, ha tudnak magáról", hiszen tevékenysége éppen belevág az ő témájukba, mindkét fél számára hasznos lehet így a találkozás".

    18. 1973. augusztus 30. Reich Károly levele Gazdag Erzsinek. (Borítékban.) Kézírás. Még nem kapta meg új könyvének kéziratát, a ?Ringató?-t várja. A kiadótól úgy tudja, rövidesen megkapja a megbízást. "Mondanom se kell, milyen jószívvel és örömmel rajzolok a Maga kedves írásaihoz."

    19. 1975. július 30. Illyés Mária levele Gazdag Erzsinek. (Borítékban.) Kézírás. Köszöni az Erzsi által küldött, dedikált könyvet. Bár nincsenek gyerekei, olyan "örömmel olvasta a verseket, mintha lennének".

    20. 1976. augusztus. Forrai Katalin képeslapja Gazdag Erzsinek. (Torontóból. Kanada.) Kézírás. Szeretettel gondol rá. Néha honvágya van, jó lenne egy kis balatoni levegőt szívni. Rózsi nénit üdvözli.

    21. 1976. október 20. Forrai Katalin képeslapja Gazdag Erzsinek. (A képen a budapesti Mátyás templom.) Kézírás. Szomorúan hallja, hogy Erzsi is kórházban van. Ezért "kihívja egy gyógyulási versenyre", és meghívja egy szép napos sétára a Mátyás templom körüli terekre. Őt magát az óriási epeköve elhagyta, és mát otthon lábadozik.

    22. 1977. május 3. Forrai Katalin képeslapja Gazdag Erzsinek. (A lap egy 12. században készült Mária Magdolna szobrot ábrázol, amit az esztergomi Keresztény Múzeumban őriznek.) Kézírás. Nagy szeretettel gondol Erzsire e képpel: felhívja a figyelmét, hogy e figurának milyen csodálatos tartása van, milyen szomorú erő an benne. Csetényi doktor szeretetébe ajánlotta Erzsit, s üzeni: "lélekben sokszor vele van".

    23. 1977. július 1. Forrai Katalin levele Gazdag Erzsinek. (Borítékban.) Kézírás. Sajnálja, hogy Szepezden nem találkoztak. Fő témája egy átírási határozat, amivel kapcsolatban bosszúsága van. "Mert a múlt században a Habsburgok a német nyelvet használták arra, hogy senki ne értse meg az "ügyiratok" tényleges mondanivalóját, most a magyar nyelvet tekerik ki azért, hogy mindenkit félelemben tartsanak és megalázzanak az "ostobasága" miatt." Július 9-én Texasba repül, majd onnan két hét után Kanadába, ott tartják a III. Nemzetközi Kodály Találkozót. Azzal zárja: "Úgy-úgy szeretném, ha a szepezdi le-leruccanások Neked friss erőt adnának és azt a csodálatos tálentumot, amit Isten adott Neked, kamatoztatnád. Tudod, aki többet kapott, annak többel kell elszámolnia."

    24. 1977. augusztus 11. Forrai Katalin képeslapja Gazdag Erzsinek. (Kanadából.) Kézírás. Üdvözletét küldi a távolból. Emlékeztet: a következő héten már kezdődik a III. Kodály Szimpózium. Addig befejezi a nyelvtanfolyamot.

    25. 1978. április 5. Tordon Ákos expressz levele Gazdag Erzsi József Attila-díjas írónőnek. (Borítékban.) Gépírás. A József Attila-díjhoz gratulál, jókívánságokat fogalmaz meg. "A legszívesebben most becsengetnék Magához, átölelném, és megcsókolnám a kezét, és szavak helyett nézném magát, és hallgatnánk, és hagynánk, beszélgessen egymással a tekintetünk." Örül, hogy Szombathelyen jártában láthatta Gazdag Erzsit néhány percre. Azt ígéri, egyszer újra becsenget.

    26. 1978. április 9. Osvát Erzsi képeslapja Gazdag Erzsi József Attila-díjas költő részére. A frissen szerzett elismeréshez (a József Attila-díjhoz) gratulál.

    27. 1978. május 10. Kodály Zoltánné levele Gazdag Erzsihez. (Két darab egy borítékban. Ajánlott.) Az egyik kézírás. Azt írja, hosszú előkészítés után eljutottak oda, hogy a Kodályhoz írt levelek alapján megkezdhetik az általa írottak összegyűjtését. Kéri Gazdag Erzsi segítségét is, a nála lévő levelek ügyében, illetve ha tud másoknál lévő Kodály-levelekről. Mellékelve egy gépelt uniformis-levél, amit nyilván sokaknak elküldtek. Azt közli, hogy Kodály Zoltán születésének 100. évfordulójára szeretnének minél több összegyűjtött levelet kiadni. Kodály levelének tekintik azt is, amit más kéz írt, de ő írta alá. Fénymásolatokat kérnek vagy a leveleket másoltatásra, jó ha több helyen meg vannak, mert "elemi csapások miatt sok minden pusztult el már Európában". Jó lenne mindenről tudni, hogy a kapcsolatokat Kodályné megismerhesse. Egy általa később felállítandó archívumot is tervez.

    28. 1978. június 14. Forrai Katalin képeslapja Gazdag Erzsinek. (Budapesti mozaik.) Kézírás. Arról értesíti, hogy Vas megyében járt Vikárral együtt, szerették volna felkeresni, de nem találták. Reméli július első napjaiban Szepezden találkoznak, többször felsétál majd a kis "sárga házikóhoz".

    29. 1978. december 7. Forrai Katalin képeslapja Gazdag Erzsinek. (Szigligeti látképpel.) Kézírás. Szeretettel gondol rá az alkotóházból, ahol épp befejezett egy óvóképzés tankönyvet napi 8-10 órai írással, kolostori önszigorúsággal.

    30. 1979. február 2. Forrai Katalin verses levele Gazdag Erzsinek. (Boríték nélkül.) Kézírás. A levélíró rímekbe szedte mondandóját a mindennapok apró-cseprő dolgaival kapcsolatban. Ezekbe ágyazottan közli: július végén Ausztráliába megy, ahol Sydney városában Kodály Szimpózium lesz, és a világ négy tájáról jönnek össze a résztvevők.

    31. 1979. március 20. Vértes Andor kulturális rovatvezető levele Gazdag Erzsinek. (A Fejér megyei Hírlap fejléces borítékjában.) Gépírás. A lap vasárnapi mellékletének színvonalát kívánják emelni, ezért fordulnak a Magyar Írók Szövetsége Közép-dunántúli csoportjának valamennyi tagjához, így Gazdag Erzsihez is. Tartalmas írásokat várnak. "Ha úgy érzi, akadnak gondolatai, publicisztikái, amelyek terjedelemben megfelelnek (max. 1/4 szerzői ív), akkor rendszeresen támogasson bennünket."

    32. 1980. február 26. A Magyar Népköztársaság Művészeti Alapja igazolása. (Két példányban, expressz, ajánlott címkékkel ellátott borítékban.) Gépírás. Igazolják, hogy Sebesi Erzsébet, írói nevén Gazdag Erzsi, 1980. március 1-14-ig beutalást kapott a Zakopane-i írói alkotóházba, melynek térítési díját befizette.

    33. 1980. május 19. Gazdag Erzsi levele a könyvtárosokhoz. (Boríték nélkül. Gépírás. Elfogadja a meghívást, közli, mikor érkezik Győrbe busszal, kéri, hogy a megállóban várjon rá valaki. Időpont változtatást kér, mikor lenne neki jó Kapuváron és Babóton szerepelni. Utána Miskolcra utazik. (Vélhetően: Kisfaludy Károly Megyei Könyvtár a partner.)

    34. 1980. november 14. Gazdag Erzsi levele Magdának és Ernőnek Galyatetőről Kőszegre. (Boríték nélkül.) Gépírás. Azt írja, épp ma ünnepelné a születésnapját, ha ünnepelné, ha csak az nem volt ünnep, hogy kisütött a nap, és nagyot sétált a havas fák alatt. "A Múzsa hál Istennek messzire elkerül, s még ha hímnemű lenne is, mit kezdenék vele ebben a korban és ebben a kórban?" Azt írja, a szomszéd szobában egy alkotó nő egész nap veri a gépét. " Öreg, rossz tragacs lehet, mert úgy szól, mint az első traktorok, mezőgazdaságunk szocialista idejének kezdetén. Néha azt hiszem, kilométeres drámákat ír Shakespeare stílusában, s úgy hullanak a hullák a billentyűk koppanására, mint az őszi falevelek." Honvágya van. Elkezdett írni egy novellát. Sokat gondol a címzettek kőszegi házára, vajon elültették-e a fákat. Feni a fogát az aszalt szilvájukra.

    35. 1981. május 10. László Gyula levele Budapestről Gazdag Erzsinek. (Borítékban.) Gépírás. Köszöni a "Mézcsorgató" című kötetet, és azt írja, nem tudja tagadni kedves irigységét, amiért Erzsi olyan melengető, fényes szavakkal tud beszélgetni a gyermekekkel. Úgy véli, ez a költészet "kislányos" - olyan értelemben, hogy a lányok előrelátóan babáznak, a fiúk pedig lövöldöznek, verekszenek. Felteszi: Gazdag Erzsi gyerekkora éled újra a versekben, amikor "nyilván félt is a verekedő fiúktól". Beszámol a zsennyei tartózkodásáról, ahol valóság és hangulat balzsamosan keveredik, s arról mi mindent készített az utóbbi időben. 14 rézkarc, 6 fametszet, stb. Marica is sok csókot küld.

    36. 1981. augusztus 29. Illyés Mária levele Gazdag Erzsinek. (A borítékon a feladó: Kodolányi) Kézírás. Megkapták és nagyon köszönik a "Mézcsorgató" szép, dedikált példányát, ami őszinte örömet okoz nekik és a gyerekeknek, akik buzgón hallgatják a verseket, mert olvasni még nem tudnak.

    37. 1981. szeptember 8. László Gyula levele Gazdag Erzsinek. (Borítékban.) Kézírás. Köszöni a szép könyvet, örömmel olvasgatta, most unokáin a sor. Kéri, alkalomadtán küldjön nagyobbaknak (10-14) valót is.

    38. 1981. szeptember 8. Janikovszky Éva levele Gazdag Erzsinek. (Borítékban.) Gépírás. Köszöni a "Tarka mese, kis mese" antológiába küldött tündérszép, csuda kedves mesét, szeretne még hasonló ilyet, mint a "sitkei birka". A határidő augusztus 20. Ha addig megérkezik, az is bekerülhet az antológiába. Azért is kétezer forintot tudnak fizetni, plusz a rádiós első közlésért, amit a rádió fizet.

    39. 1981. november 1. Forrai Katalin képeslapja Gazdag Erzsinek. ("Az élet gombja" című angyalkás képpel). Kézírás. Arról értesít, hogy "ár hónapos köldöknéző pihenés" után már dolgozik. Köszöni a könyvet és a levelet. Költöznek. "A szomszédság köldökzsinórját elengedve", nagyon reméli, a barátság megmarad.

    40. 1982. január 5. Péchy Blanka levele Gazdag Erzsinek. (A Magyar Rádió fejléces borítékjában és levélpapírján.) Gépírás. Azt írja a Kazinczy alapítvány tőkéjéhez nem lehet hozzájárulni, de a Kazinczy-díj céljaira felhasználható a felajánlott összeg. Külön jutalomként adnák ki, megnevezve az adományozót.

    41. 1982. január 10. Székely László képeslapja Gazdag Erzsi "úrnőnek". (A Mater Amabilis című mozaik képével Gasztonyból.) Kézírás. Nagy örömmel olvasta a Vas Népében azt a szép és méltó ismertetést alkotásairól. Szép, ha valakinek a munkásságát figyelem és elismerés kíséri. Gratulál.

    42. 1982. január 18. Rácz (?) Klára levele Gazdag Erzsinek. (A Dörmögő Dömötör fejléces borítékjában és levélpapírján.) Gépírás. G. E. könyve tiszteletpéldányát köszöni, kissé megkésve. Magyarázza: elutazott nyaralni, és otthon hagyta Erzsi címét. Habár gondolt arra, hogy talán elég lenne annyi "Gazdag Erzsi, Szombathely" - lehet, hogy így is megkapta volna, de nem mert kockáztatni. Válogatott a kötetből néhányat a Dörmögő számára, melyek később fognak megjelenni. Reméli, hogy Erzsi egészséges - "már amennyire ez a mi korunkban lehetséges?.

    43. 1982. január 24. Toldi Erzsébet levele Gazdag Erzsinek. (Borítékban.) Kézírás. Sárvárról ír, szeretnék májusban meghívni, sofőrjük, Tibi szállítja majd. Antológiát készítenek. Ő maga beteg.

    44. 1982. február 11. Forrai Katalin képeslapja Gazdag Erzsinek. (Budapesti látkép. Szombathelyről a zsennyei alkotóházba továbbították.) Kézírás. Az új telefonszámát közli, s arra bíztatja Gazdag Erzsit, ha Pesten jár, látogassa meg. Jó egészséget remél számára.

    45. 1982. március 17. Marton Magdolna levele Gazdag Erzsihez. (Borítékban.) Kézírás. Lelkes rajongással ír. Zsennyén együtt töltött napokra emlékszik, jó dolgok történtek vele, s ebben Erzsinek, akit nagyon megszeretett, része volt. "Te komoly példát mutattál arra..., hogy az ember merje vállalni magát úgy, ahogy van, merjen oldott lenni." Tudja, hogy a költőnőnek sok barátja van Pesten, ahol lakhat, ahol "helye van", de felkínálja a saját lakását is, ha Erzsi arra jár, keresse fel.

    46. 1982. április 14. Péchy Blanka levele Gazdag Erzsinek. (A Magyar Rádió fejléces borítékjában.) Gépírás. Köszöni a "Mézcsorgató" kötetet, mellyel "gyönyörűséget szerzett". Fájó szívvel veszi tudomásul, hogy a Kazinczy alapítvány patronálásáról lemondott, de megérti, ha a saját régió nyelvművelő munkáját kívánja támogatni. "Légy motorja ennek az égető közügynek. S minthogy az élő beszéd mindeddig mostohagyermeke volt a nyelvművelésnek, elsősorban arra szánd adományodat. Legyen szabad javasolnom, hogy a ?Szép magyar nyelvünk" ünnepségre felajánlott különdíjad a szép és helyes magyar beszédet jutalmazza.?

    47. 1982. április 28. Gazdag Erzsi levele Simonffy Andrásnak. (Boríték nélkül.) Gépírás. A Lőrinczy Hubának tett ígéretére emlékezteti, miszerint felvételi kérelmét Simonffy címére küldjék, s ő majd beterjeszti ajánlóan a választmányhoz. "Itt van az alkalom! Kérlek szeretettel, intézd el ügyét."

    48. 1982. május 6. Morvay Gyula levele Gazdag Erzsinek. (Borítékban.) Gépírás. Köszöni a meghívó levelet, de nem tud eljönni a megbeszélésre, mert drága az utazás Nagykanizsáról Szombathelyre, drága a szállás. Reméli, küldenek majd egy negyedoldalas levél-jegyzőkönyvet.

    49. 1982. június 2. M. Károly képeslapja Gazdag Erzsinek. (Zsennyei képmozaik) Kézírás. Arról értesíti, hogy Zsennyén van, kérdezi, Erzsi mikor jön.

    50. 1982. június 30. Marton Magda levele Gazdag Erzsinek. (Borítékban.) Kézírás. Szinte udvarolva fogalmaz: "a mese érzékennyé tesz a szép dolgok iránt, a tisztaság, az őszinte, igaz szó iránt, hát hogyne lennék fogékony, ha olyasvalakivel hoz össze a jó sors, mint kegyed." Örül, hogy szép rajzos munkákat kapott. Felfedezte Weöres Sándor Rongyszőnyegének 111-es versében "Gazdag Örzsét" - öröm volt rátalálni és hozzáfűzni azt a gondolatot, hogy ezt a "nővérkét" ő is ismeri és szereti.

    51. 1982. július 18. Székely László képeslapja "Nagyon Gazdag Erzsi költőnőnek" (A kőszegi Jurisics tér képével) Gépírás. "A sok szép siker és dicsőség után, a 18 kötet, a Munka Érdemrend, a József Attila-díj, két nívódíj után az én gratulációm már csak egy pihe, mondjuk szebben egy rózsaszirom, melynek súlya nincs. Mégis elküldöm együttérzésem, együttörvendezésem kis jeleképpen, szeretettel és nagyrabecsüléssel."

    52. 1982. augusztus 26. Gazdag Erzsi levele Jancsó Adriennek. (Boríték nélkül, hozzátűzve egy ajánlott küldemény feladóvevény) Gépírás. "Kétszeri halottaimból feltámadva (két súlyos műtét után) Hozzád folyamodom, és kérve-kérlek jöjj el hozzánk Vas megyébe!" "kezdi a költőnő a levelét, majd két előadás megtartására kéri fel Adriennt. Kéri Faragó Laura címét is, mert őt is szeretné megnyerni egy előadás erejéig.

    53. 1982. szeptember 16. Nagy Gáspár levele Gazdag Erzsinek. (Boríték nélkül.) Gépírás. Arról értesít, hogy az írószövetség havi műsorfüzetet kíván megjelentetni, s ebben a vidéki írócsoportok programjai is szerepelnének. Kéri, hogy minden hónap 10-ig küldje meg a programterveket.

    54. 1982. szeptember 19. Marton Magda képeslapja Gazdag Erzsinek. (Borítékban.) Kézírás. A Magyar Nemzetben olvasta, hogy Gazdag Erzsinek születésnapja volt, ő maga is gratulál. Most fejezett be egy hosszú, szép munkát: egy német népmesegyűjteményt, amely "meggyötörte és boldoggá tette".

    55. 1982. szeptember 29. A Magyar Írók Szövetsége levele Gazdag Erzsinek. (Boríték nélkül.) Gépírás. Megkapták a Vas megyei programokat. Majd ha lesz helyiség, ahol az írócsoport működhet ténylegesen is, akkor bekerülhetnek az írószövetség havi műsorfüzetébe.

    56. 1982. október 28. Toldi Erzsébet levele Gazdag Erzsinek. (Borítékban.) Gépírás. "Fájnak az emberek, mint hitvány sebek. Milyen jó lenne valami csodálatos gyógyír, ami meggyógyítaná őket." Kéri a Dörmögő szerkesztőjének címét, szeretne megjelentetni ott valamit.

    57. 1982. november 7. Forrai Katalin levele Gazdag Erzsinek. (Borítékban.) Kézírás. Születés- és névnapja alkalmából köszönti, derűs, fényes napokat kíván. "Tudd meg, hogy még sokáig kell élned örömünkre, örömödre."

    58. 1982. december 9. Gonda György levele Gazdag Erzsinek. (Borítékban.) Kézírás. A maga és a családja nevében gratulál Erzsi magas kitüntetéséhez. Jókívánságot fogalmaz meg: "erőben, egészségben még sokáig örvendeztesd meg verseiddel, verseidből megzenésített dalokkal a gyermekeket és a felnőtteket egyaránt." Gondáné Margit is aláírta. (Valószínűleg ez az ő kézírása.)

    59. 1982. december 29. Pécsi Gabriella képeslapja Gazdag Erzsinek. Kézírás. Boldog új évet kíván, majd felkeresi.

    60. 1982. december 31. Marton Magda levele Gazdag Erzsinek. (Borítékban.) Kézírás. "Édes Örzsikém" megszólítással. Közli, mikor megy Zsennyére, s mivel olyan jó volt előző évben az együttlét, hívja Erzsit is oda. Emiatt jó volna az Alapnál, Palatinusnénál mihamarabb jelentkezni.

    61. 1983. január 1. Záhonyi Endre főszerkesztő levele Gazdag Erzsinek. (Boríték nélkül. A Dörmögő fejléces papírján és pecsétjével.) Gépírás. Közölték egy szövegét, de lemaradt a szerző neve, ezért elnézést kér. Tájékoztatja, hogy az áprilisi számban megjelenik a Csigabiga néne című verse. Új verseit is várják.

    62. 1983. január 21. Dr. Vally István levele Gazdag Erzsi írónak. (Borítékban.) Kézírás. Köszönti a 70 évesek "izgága klubtagjaként". Csendes öröme, hogy az Életünkben egymás mellé kerültek a "Kodály-rovatban". Egy évtizeddel azelőtt arra kérte, írjon nótaszöveget, mert azt milliók dalolják, és nem lehet betiltani. "Hat és nevel, ha jó." Ma már megérti, miért nem teljesült ez a kérése.

    63. 1983. március 23. Szederkényi E. levele Gazdag Erzsinek. (Expressz. A Jelenkor fejléces borítékjában és papírján.) Kézírás. Arra kéri, hogy írjon egy néhány soros verset a Weöres Sándor 70. születésnapjára készülő kötetbe. Másokat is felkér, így alakul ki egy emlékkönyv, amit Pécsen adnak ki. Kéri, hogy kézírással írjon, és vastag fekete tollal, hogy jól lehessen fotózni. Minden résztvevő kap majd egy tiszteletpéldányt. Az emlékkönyv műfaj megengedi a közvetlen baráti hangot, sőt a tréfás, játékos hangvételt is. A borítékban megtalálható egy nyolcsoros vers kézirata: "Kinek kamaszként / Síva füttyöget / Zsebre vágja a Síva-füttyöket.// ha kapja magát, / Holdon ladikol. / Szárnyas lóval sem éritek utol." A borítékban van továbbá egy ajánlott küldemény feladóvevénye is.

    64. 1983. május 2. Káldi János levele Gazdag Erzsinek. Két igazolást küld, ami megtartott író-olvasó találkozóiról szól. Kéri a honoráriumot a címére.

    65. 1983. június 16. Gazdag Erzsi levele Sulyok Magdának. (Boríték nélkül.) Gépírás. Megint küld egy "maréknyi" verset, hogy Magda írjon róluk valamit. Arra kéri, szerkesszen belőlük kötetet. Ha jónak látja az anyagot, küldjön valamiféle szerződést. Ha nem találja őket jónak, küldje vissza.

    66. 1983. június 16. Gazdag Erzsi levele Szilárdi Jánosnak a Móra Kiadóhoz. (Boríték nélkül.) Gépírás. Örül, hogy újra kiadják a Meseboltot. Országjárásai során is tapasztalja, hogy várják már az új kiadást, hiszen generációk olvasták, nyűtték el az előzőt. Szeretné, ha újabb írásai is napvilágot látnának, nehogy úgy tűnjék, "elhagyta a gyerekeket, felhagyott az írással, és már semmi mondanivalója nincs számukra." Van kész anyaga, egy új kötetre való. Sulyok Magda szerkesztőnek bátorkodik küldeni újabb verseiből. "Nehéz gazdasági helyzetben vagyunk? Azt hiszem, mindig is voltak nehézségeink. De ha béke marad a földön, a szép könyveket el lehet adni."

    67. 1983. szeptember 7. Jancsó Adrienne levele Gazdag Erzsinek. (Borítékban.) Kézírás. Sajnálja Erzsit a lakásfestetés "gyönyörei" miatt. Sajnos nem tudott jönni, mert unokázott egész nyáron. Két hétre a Jugoszláv tengerpartra utazik, mint boldog nyugdíjas. Hívja Pestre Erzsit, kényelmesen lakhatna nála.

    68. 1983. szeptember 19. Bán Zsuzsa levele Gazdag Erzsinek. (Borítékban.) Gépírás. Szombathelyi műsorának időpontjáról és előadóiról értesíti Gazdag Erzsit, köszöni a meghívást.

    69. 1983. október 6. Funk Miklós levele Lőrinczy Hubának, amit továbbítottak Gazdag Erzsi "elnökasszonynak". (A Művészeti Alap pecsétjével ellátott borítékban.) Gépírás. Megkapták Lőrinczy Huba tagfelvételi kérelmét, valószínűleg folyó év végén tárgyalják. Életrajzot kérnek, valamint publikációinak részletesebb jegyzékét. Utóiratban: Gazdag Erzsitől kérdezik: "Mikor kapják meg azt a helyiséget?"

    70. 1983. október 7. Szederkényi E, levele Gazdag Erzsinek. (Boríték nélkül. A Jelenkor című folyóirat fejléces papírján.) Kézírás. Elolvasták a Gazdag Erzsi által ajánlott két fiú versét: "Böröczki nagyon tehetséges, Balló kevésbé." Előbbi "bárhol az országban közölhető, ki is fogja futni magát". Az est ügyében még semmi, később jelentkezik.

    71. 1983. november 15. Kiadói szerződés. (Boríték nélkül.) Gépírás. A szerző vállalja, hogy "Új mesék óvodásoknak" című kb. 3 ív terjedelmű művét három gépelt példányban átadja a kiadónak. Ezért 35 ezer forint egyösszegű szerzői díj illeti meg.

    72. 1983. december. A Magyar Írók Szövetsége titkársága karácsonyi üdvözlőlapja Gazdag Erzsinek. (Boríték nélkül.) Gépírás - kézzel írt aláírásokkal: Nagy Gáspár, Fekete Gyula, Fodor András, Hubay Miklós, Garamvölgyi Károlyné.

    73. 1984. október 2. Fehér Judit levele Gazdag Erzsinek. (Boríték nélkül. A Magyar Diafilmgyártó Vállalat fejléces papírján.) Gépírás. Arról értesít, hogy a vállalat egy 20 kockás diafilmet szeretne karácsonyra megjelentetni mai magyar költők e témakörhöz kapcsolódó verseiből. A diafilmben szeretnék felhasználni Gazdag Erzsi Hóember című költeményét is. Kérik a hozzájárulását. A verset két képhez kívánják társítani. Ezért képenként száz, vagyis kétszáz forintot tudnak fizetni.

    74. 1984. október 8. Péchy Blanka levelezőlapja Gazdag Erzsinek. (Borítékban.) Kézírás. Fájlalja, hogy nem találkoztak. "Mozgalmunk fontos segítőtársának tartalak. Leköteleznél, ha megírnád, min dolgozol, egészséges vagy-e?"

    75. 1984. december 6. Honorárium kiutalás Gazdag Erzsinek. (Boríték nélkül.) Gépírás. Kettőszáz forint kiutalása a Hóember című vers felhasználásáért a Diafilmgyártó Vállalattól.

    76. 1985. június 7. Fodor András verses levele Gazdag Erzsinek. (Boríték nélkül.) Kézírás. Ötször négy soros versszakokba szedve fogalmaz meg egy köszöntő szöveget, melynek harmadik része így szól: ""Kiapadt a sorsom Gazdag Örzse" / ezt Weöres Sándor írta könyvbe,/ Kisded körünkkel így közölve,/ Ki fogta Őt védően ölbe."

    77. 1985. november 8. Forrai Katalin képeslapja Gazdag Erzsinek. (Kovács Margit: Királykisasszony című kerámiájával.) Kézírás. Születés- és névnapja alkalmából gratulál, vidám kedvet kíván további szép alkotásaihoz.

    78. 1986. február 4. Jancsó Adrienne levele Gazdag Erzsinek. (Borítékban.) Kézírás. Csak egy rövid Weöres-műsort tud ajánlani 10-12 percnyit, mert nem tud több Weöres-verset. Így sok egyébnek kell a műsorban lenni, hogy elég legyen. Kéri, Erzsi értesítse, így is kell-e.

    79. 1986. április 20. Forrai Katalin képeslapja Gazdag Erzsinek. (A lapon: Kovács Margit: Mária és Erzsébet találkozása című kerámia). Kézírás. Megköszönti az együtt töltött "nagyon kedves" napot, jó volt Erzsit derűsnek és tevékenynek látni.

    80. 1986. június 3. Hubay Miklós levele Gazdag Erzsinek. (Borítékban, ajánlott.) Gépírás. Megkapták a levelet, amelyben Gazdag Erzsi közölte: megválni készül az írócsoport elnöki tisztségétől. "Minden írónak, élete bármelyik pillanatában, joga van átrendezni az életét úgy, hogy több időt és energiát fordíthasson művei írására. A készülő mű a legnagyobb vis major... ha mégoly nehéz szívvel is, de szó nélkül tudomásul kell vennünk..." Jó volna, ha a hat hónap múlva esedékes közgyűlésig még el tudná látni a feladatot. A borítékban van továbbá egy ajánlott küldemény feladóvevénye Gazdag Erzsitől Hubay Miklósnak.

    81. 1986. október 15. Forrai Katalin képeslapja Gazdag Erzsinek. (A lapon egy Zsolnay kancsó. Szombathelyről a hegyfalui szanatóriumba küldték a költőnő után) Kézírás. Szeretettel gondol Erzsire, jó egészséget kíván "öreg barátnője".

    82. 1986. október 16. Gellért Károly levele Őriszentpéterről Gazdag Erzsinek. (Borítékban.) Gépírás. Magánéleti események miatt bosszankodik, a pénz centrikus világot karikírozza. Próbált írni egy őrségi tragédiát - "mert az van elég - azt meg Moldova Gyuri lopta el". Most egy nagy "mjüzikbe" kezdett - "Dózsa a paraszt". A pesti bazilikában tervezi előadni, mert annak jó az akusztikája és tűzbiztos.

    83. 1986. november 22. Forrai Katalin levele Gazdag Erzsinek. (Borítékban, amelyről kiderül: Szombathelyről utána küldték Hegyfalura.) Kézírás. Erzsébet nap alkalmából köszönti. Nagy Ildikó elküldte neki azt a Vas Népét, amiben a vele készült riport megjelent, de nem küldte vissza a cikkhez kölcsönadott fotót (Kodályt és Kati lányát ábrázolja). Gazdag Erzsi közbenjárását kéri, hogy a pótolhatatlan emléket szerezze vissza.

    84. 1986. december 4. Garamvölgyi Károlyné levele Gazdag Erzsinek. (Borítékban.) Kézírás. Értesült a költőnő betegségéről, jókívánságait fogalmazza meg. "Legyen erőd türelemmel kivárni a kórházi kezelés idejét, hogy úgy térhess otthonodba, megerősödve, hogy folytasd meseszép írói munkád és mindent..." Azt írja: Gazdag Erzsit tartja " a magyar nyelvet legszebben beszélő (nemcsak író) írónak".

    85. 1987. január 15. Dr. Péter László levelezőlapja Gazdag Erzsinek. (Utána küldték a kórházba.) Gépírás. A szerkesztő a szegedi Somogyi könyvtárból ír. A Ki kicsoda a magyar irodalmi életben? Című lexikonhoz gyűjtenek adatokat, sajnálja, hogy Erzsi nem válaszolta meg a kérdőívet. Ő maga nem tud nyomozni, ezért kénytelen lesz korábbi lexikonok és bibliográfiák alapján megírni Gazdag Erzsi címszavát, így az újabb művek kimaradnak. Kéri, fontolja ezt meg, és csekély fáradsággal mégis küldje vissza válaszait, hogy a kortárs lexikon betölthesse hivatását: pontos és friss tájékoztatást adhasson a mai magyar irodalmi életről.

    86. 1987. január 20. Jancsó Adrienne levelezőlapja Gazdag Erzsinek. Kézírás. Fáj neki, hogy ilyen szomorú levelet kapott a költőnőtől. "Te csak jót érdemelnél a sorstól, nem ilyen kegyetlen szenvedést. Bízom benne, hogy csodálatos lelkierőd túlsegít a bajon? Várom, hogy halljam újra a régi nevetésedet."

    87. 1993. január 24. Pécsi Gabriella levele Gazdag Erzsinek. (Borítéban, ami még egy képeslapot is tartalmaz.) Kézírás. Beteg volt, ezért utólag kíván boldog új évet, és gratulál Erzsi kitüntetéséhez. Ha jobban lesz, meg fogja keresni. Szeretne majd néhány dologban tanácsot kérni. A borítékban lévő zalaegerszegi képeslapon ugyanezt írja.

    88. Dátum nélkül. A Magyar Írók Szövetsége karácsonyi képeslapja. (Boríték nélkül.) Kéziratos aláírásokkal.

    89. Évszám nélkül. Január 31. Janikovszky Éva levele Gazdag Erzsinek. (Boríték nélkül.) Kézírás. Egy levelet mellékel (ez nincs itt), amit neki küldtek, valójában Erzsinek szól. A hölgynek ő már válaszolt, mikor jelenik meg az új kiadás, de nem ő intézte el. Valószínűleg egy köszönőlevélről van szó, Janikovszky, Gazdag Erzsi közbenjárására utal.

    90. Évszám nélkül. Március 7. Janikovszky Éva levele Gazdag Erzsinek. (Boríték nélkül.) Kézírás. Háromnegyed éve jött vissza a Móra kiadóhoz, ahol külföldi könyvekkel foglalkozik, de körülnézett, mije van Erzsinek a kiadónál. Van egy kötetnyi vers, amire azért nem kötöttek szerződést, mert a terjesztők jelentősen csökkentették a könyvigényüket, nagy a raktárkészletük. Nem G. E. könyveiből.

    91. Dátum nélkül. Mátyás János levele Sebesi Erzsébet /Gazdag Erzsi költő/ részére. (Borítékban, válaszborítékkal, amin 1 forintos bélyeg van.) Gépírás. Bemutatkozó levél, amely közli: muzsikus, minden szabad idejét a magyar zene történetének kutatására fordítja, különösen a két világháború közti időszak érdekli. Úgy véli, Gazdag Erzsi dokumentum értékű felvilágosítást tudna adni Kodállyal kapcsolatban, hiszen versei közül néhányat Kodály megzenésített. Akár levélben, akár személyesen szeretne információkat, még Szombathelyre utazás árán is.

    92. Dátum nélkül. Nagy László pár sora egy két oldalas Gazdag Erzsi-kéziraton. Boríték nélkül. Gépírás. Békakirály-urfi keresztelője című 17 versszakos vers, Gazdag Erzsi aláírással.

    93. Dátum nélkül. (Húsz filléres bélyeggel, valószínűleg a 60-as évekből.) Gazdag Erzsi képeslapja Völgyi Rózsinak. Kézírás. Üdvözlet Balatonról.

    94. Dátum nélkül. Gazdag Erzsi levele Nagy Gáspárnak. (Boríték nélkül.) Gépírás. Az októberi programot küldi. Közli, hogy a decemberi prózamondó versenyhez a szombathelyi Úttörőház 5000, a Hazafias Népfront 1000 forintot ajánlott fel. Jancsó Adrienne fellépését 4000 forinttal honorálják. Még decemberben szerveznek további író-olvasó találkozókat a Hazafias Népfronttal közösen. ?Egyébként, nem könnyű megmozgatni az embereket.? Influenzás.

    95. Dátum nélkül. Pósfai Péter levele Gazdag Erzsinek. (Borítékban, amiben egy grafika is van "Elmozdulás" címmel.) Kézírás. A Balaton mellől ír, sorvezetővel. Elkészült öt rajzzal. A többi százat széttépte. Úgy döntött csak azokat tartja meg, amelyek igényességben, színekben nem maradnak el túlságosan a versektől. Augusztusban szállítja a tizenhárom rajzot. Jó egészséget kíván. Jól érzi magát, csodálatos a víz, a nap, a lányok, a virágok. Aláírás: "kis grafikusa".