Élő emlékezet

Szentgotthárd, 2012 október 1.

Pallósiné Dr. Toldi Márta, a Berzsenyi Dániel Könyvtár igazgatójának köszöntője


Tisztelt Igazgató Úr! Kedves Kollégák!


Az, hogy a határmenti együttműködés szép példájaként negyedik alkalommal lehetnek együtt szakmai szimpóziumon szlovén és magyar kollégák legelébb a történelemnek, azután könyvtáros elődeinknek, és nem utolsó sorban a kezdeményező Joľe Vugrinec igazgató úrnak köszönhető. 2011-12-ben két könyvtár 50 éves kapcsolatára emlékezünk, ahogy 1994-95-ben az első három évtized adott okot közös gondolkodásra, Muraszombatban és Szentgotthárdon.


Elődöm, Takács Miklós emlékezete szerint 1962 végén történt, hogy Nikica Brumen ig. asszony és Vanek ©iftar tudományos kutató, befejezve levéltári munkáját, meglátogatta a megyei könyvtárat. Egymást kölcsönösen bíztatva, ekkor született meg az elhatározás, hogy a két könyvtár között szakmai kapcsolat létesüljön. Tavaly megtudtuk, hogy muraszombati kollégáinkban a szándék már egy évvel korábban megfogalmazódott, 1961-es levél igazolja a közeledést.


A kezdeményezés és a megvalósult kapcsolat nem csupán a két intézményt érintette, hanem a két térség könyvtárait és a térségben élő nemzetiségi közösségeket is. Mai vendéglátónk, Szentgotthárd szerepe, együttműködési készsége, faladat-vállalása első helyen, és az őszinte köszönet hangján említendő. A megyei könyvtár és Szentgotthárd könyvtára olyan magától értetődő természetességgel fogtak össze, mint ahogy két testvér hozzáfog egy kedves, de számos próbatételt kívánó faladatnak. Az évtizedek során hasonló nyitottságot éltünk meg a kétnyelvű lendvai városi könyvtár részéről is.


Az elmúlt fél évszázad barátságban, szolidaritásban megerősödött, az együttműködés beépült a könyvtári szolgáltatások rendszerébe. Van egy jó alap, amelyre építkezni lehetne és kellene, különösen erősítve a könyvtárak azon szerepét, amely az anyanyelv megőrzésében, az identitás gazdagításában az eddiginél jóval többet nyújthatna a két térség nemzetiségi közösségeinek. Kiváló segítő van a kezünkben, a gondjainkra bízva: az irodalom. Ebben a biztos tudatban választottuk tanácskozásunk címét, témáját: Élő emlékezet - ®ivi spomini. A fejlesztéshez azonban nem elégséges a szakmai elkötelezettség, a töretlen hit, hanem a feltételrendszer változását is el kellene érnünk. (Referátumomban még visszatérek erre a témára.)

Tanácskozásunk indításakor nem tudom szebben és jobban megfogalmazni reményemet annál, mint amit az együttműködés 30 éve alkalmából kiadott közös kötetünkben (Együttműködés a határ mentén) leírtam:
"A BDK szeretné kinyilvánítani, hogy a könyv kultúrájának ápolásában folytatja a könyvtáros elődök által megkezdett munkát. Hisszük, hogy az irodalom léleknemesítő küldetésének támogatása az információs társadalomban is szép könyvtárosi feladat, amely a muravidéki magyarságnak és a rábavidéki szlovénségnek egyaránt iránytűje lehet..."


Kedves Kollégák!
Végül, együttérző kötelezettségemnek teszek eleget, amikor átadom Takács Miklós nyugalmazott könyvtárigazgató üdvözletét, és muraszombati kollégáink iránti őszinte nagyrabecsülését! Szívből sajnálja, hogy egészségi állapota miatt nem lehet közöttünk.


"A míveletlen föld csak gazt terem:
A lélek is csak úgy emelkedik
A józanság tisztább világához,
Ha a tudományok és ismeretek
Tárából gazdag zsákmányt gyűjt magának"


Az idézethez Veres Gábor szobrászművész Berzsenyi érmét szeretném átnyújtani Joľe Vugrinec igazgató úrnak, Zsoldos Zsuzsanna igazgató asszonynak, és Dr. Papp József magyar referensnek.