BEVEZETÉS

"A szombathelyi egyházmegye története" eredetileg Emlékkönyvnek készült az egyházmegye másfélszázados jubileumára. A feldolgozott anyag nagysága nem engedte, hogy a kitűzött időre elkészüljünk; a rendelkezésünkre álló idő azonban még így is túlságosan rövid volt ahhoz, hogy az egyházmegye történelmének minden korát s ágát annyi forrástanulmánnyal dolgozhassuk fel, amint szerettük volna. Ez legyen mentségünk azért, hogy munkánk több része nem készült azzal az alapossággal, melyet a történetírás tudománya előír.
"A szombathelyi egyházmegye történetének" első kötete az egyházmegye négy első püspökének életét és működését ismerteti e mű szerkesztőjének tollából. A második kötet több szerző munkája s a későbbi püspökök életét és munkásságát; a szeminárium történetét, főbb vonásaiban a vasvár-szombathely székeskáptalan történetét, az egyházmegyei papságnak a haza és irodalom szolgálatában kifejtett munkásságát ismerteti s végül néhány adattal rámutat a kat. iskolaügy fejlődésére egyházmegyénkben.
A II. kötetben a feldolgozott tárgykörök egymásbafonódása miatt ismétlődések, a szerzők nagyobb száma miatt metodikai eltérések elkerülhetetlenek voltak.
Arra törekedtünk, hogy a vonatkozó irodalmat lehetőleg összegyüjtsük, az eredeti forrásokat, okleveleket és ügyiratokat felkutassuk, azokat beszéltessük s a mint fényes és sötét lapjait egyaránt hűen, lelkiismeretesen tárjuk olvasóink elé.
Hálatelt szívvel mondunk köszönetet Mikes János gróf szombathelyi megyéspüspök úrnak, aki munkánk megjelenését lehetővé tette. Az ő állandó, szeretetteljes érdeklődése, buzdítása és anyagi segítsége nélkül e mű nem láthatott volna napvilágot.
Hálával emlékezünk meg a nagy elődről és az úttörőkről. A nagy előd: Schönvisner lstván, a pesti egyetem tudós tanára (1738-1818), aki Szombathely történetét, a győri püspököknek Szombathelyen kifejtett munkásságát, az egyházmegye alapítását és első éveit írta meg abszolút értékű művében.1)

1) Antiquitatum et historiae Sabariensis ab origine usque ad praesens tempus libri novem. Pestíni. 1791.

Az úttörők: Köberl János c. prépost, sárvári esperesplébános (1842-1916), aki az egyházmegyének első évtizedeire és papságának irodalmi tevékenységére vonatkozólag gyűjtött össze sok értékes adatot; Pálinkás Géza tb. kanonok, alsósági esperesplébános (1858-1918), aki a püspöki és szemináriumi könyvtárakat nagy szakértelemmel rendezte, katalogizálta s tette hozzáférhetővé; Tóth József dr., a vasvár-szombathelyi székeskáptalan nagyprépostja, aki írásaival az érdeklődést egyházmegyénk multja iránt állandóan ébren tartotta.
A következő évek folyamán a szombathelyi egyházmegye plébániáinak történetét, élő és elhalt papjainak személyi adatait szándékozzuk összegyűjteni s vagy mint e mű következő köteteit, vagy történelmi schematismus alakjában külön közrebocsátani. Az egyházmegye területén működő szerzetek házai közül a dömölki bencés apátság története Pacher Donát tollából már megjelent; több másé pedig, mint örömmel halljuk, most van munkában.
Engedje a jó Isten, hogy a jövőre vonatkozó terveinket megvalósíthassuk, e mű pedig elérje célját: sikerüljön az egyházmegye szép multját a feledés homályából kiragadnia, a mult felemelő példáival papjainak, híveinek új lendületet, buzdítást, tanulságokat adnia s bővebb monográfiák számára az utat előkészítenie.
Szombathely, 1929. február 17-én.

Dr. Géfin Gyula.