A SZOMBATHELYI EGYHÁZMEGYE TÖRTÉNETÉNEK FŐBB LELŐHELYEI.

1. A szombathelyi püspöki és szentszéki levéltárak. Mindkettő a püspöki palota egy földszinti termében van elhelyezve; a püspöki levéltár öt szekrényben (I-V.) és három állványon (I-III.), a szentszéki levéltár öt szekrényben (I-V.).
A püspöki levéltár iratai rendszeresen 1777-ig, az egyházmegye alapításának évéig nyúlnak vissza, vannak azonban akták, amelyeket Szily egyházmegyéjére vonatkozó fontosságuk miatt Győrből magával hozott, illetőleg a veszprémi püspöki és zágrábi érseki levéltárakból elkért. A szentszéki levéltár 1750-ig nyúlik vissza.
Különösen fontosak az egyházmegye kánoni látogatásait tartalmazó jegyzőkönyvek. Az egyházmegye felállítását megelőző időkből három ilyen visitatio canonica iratait őrzi a püspöki levéltár. Valamennyi csak az egyházmegye vasi részére vonatkozik. A zalai részről szóló visitatio-k jegyzőkönyvei a veszprémi püspöki s a zágrábi érseki levéltárakban találhatók. Legrégibb a püspöki levéltár visitatio-i közül a Kazó-féle, amelyet Kazó István kapornaki apát, vasvár-szombathelyi nagyprépost, a későbbi belgrádi vál. püspök végzett Keresztély Ágost herceg, győri püspök megbízásából 1697. februárjától 1698. márciusáig terjedő időben (egy kötet). A másodikat Scacchi (Schákki) András szombathelyi nagyprépost végezte az 1713-4. években (egy kötet). A harmadikat Batthyány József gróf szombathelyi nagyprépost, a későbbi nagynevű hercegprímás folytatta le vásonkeői Zichy Ferenc gróf győri püspök megbízásából az 1754. január 13-tól 1758. december 2-ig terjedő időben. A három vaskos kötetet Batthyány már mint kalocsai érsek nyújtotta át 1760. december 31-én Zichy püspöknek. A szombathelyi egyházmegye püspökei közül Szily János, Herzan Ferenc gróf bíboros (az egyházmegye egyik részében), Somogy Lipót és Bőle András végzett kánoni látogatást.
Mind a püspöki, mind a szentszéki levéltárakat e mű szerkesztője rendezte az 1925-7. évek folyamán a szombathelyi hittudományi főiskola hallgatóinak segítségével, amiért valamennyiüknek, különösen Takáts Ferenc, Gats Elemér, Piroska Ferenc és Németh István uraknak e helyen is köszönetet mond.
Szükségesnek tartom megemlíteni, hogy a püspökök magánjellegű és gazdasági iratai s néhány, a püspökség alapítása előtti időből származó irat idők folyamán a püspöki palota padlására kerültek, ahol nagy részük áldozatul esett részben az időjárásnak, részben annak, hogy a világháborúra következő időben a palota fűtői az olcsó gyújtalékot felfedezték. A megmentett padlásanyag fontosabb darabjait a püspöki levéltárban helyeztük el.
2. A vasvár-szombathelyi székeskáptalan levéltára. A székesegyház sekrestyéi fölött két teremben van elhelyezve. Iratai az Árpádházi királyok koráig nyúlnak vissza, de az egyházmegye történetére vonatkozólag is nagyértékű anyagot tartalmaznak. Desics Ignác káptalani levéltárnok úr rendezte az 1894. évben.
3. A szombathelyi szemináriumi könyvtár. A szeminárium déli szárnyán van elhelyezve. Mai alakjában három könyvtárnak: a székesegyházi, káptalani s a szemináriumi könyvtáraknak egyesítéséből származik. A székesegyházi könyvtárt Szily János alapította 1791-ben; a káptalani a kanonokok beszerzéseiből, a szemináriumi a papnevelőintézetnek alapítása óta gyűjtött könyveiből s a papság adományai és hagyatékai által gyarapodott. Pálinkás Géza szem. lelkiigazgató rendezte és katalogizálta az 1888-92. években.
4. A szombathelyi püspöki könyvtár. Az egyházmegye püspökei által beszerzett könyveket foglalja magában. Pálinkás Géza rendezte az 1893-4. években. Az 1928. év folyamán Mikes János gróf megyéspüspök úr óhajára e mű szerkesztője Herzan bíboros történelmi értékű könyvtárát elkülönítette a püspöki könyvtár egyéb könyveitől s a palota II. emeletének északi szárnyán két teremben helyezte el; ez most Herzan-könyvtár néven külön kezelés és katalogizálás alatt áll. A későbbi püspökök hagyatékát magában foglaló püspöki könyvtár a palota első emeletének 1928 nyarán készült új könyvtári termében kapott helyet. A rendezés és katalógus készítés munkájában Takáts Ferenc, Horváth Dezső és Németh János hittudományhallgató urak voltak szíves segítőim.
5. A szombathelyi premontrei gimnázium tanári könyvtára. Bitnicz Lajos adománya és Szabó Miklós "Quodlibet" gyűjteménye révén gazdag régi szombathelyi nyomtatványokban. E könyvtár őrzi Bitnicz Lajos nagyértékű kéziratgyűjteményét is.
6. Szombathely város levéltára. 7. Vasvármegye levéltára. 8. Az esztergomi hercegprímási levéltár. 9. A budai Országos levéltár. 10. Bécs levéltárai közül: a K. u. K. Haus-, Hof- und Staatsarchiv, a Hofkammerarchiv és a Justizpalais archivuma. Mindeme intézmények vezetőinek e helyen is köszönetet mondunk előzékenységükért, mellyel minket munkánkban támogatni szívesek voltak. Különös hálánk illeti Pável Ágoston dr. leánylíceumi tanár, múzeumi h. igazgató urat, aki e mű szerkesztésében és sajtó alá rendezésében sok értékes tanáccsal állott mindenkor készséggel segítségünkre.

RÖVIDÍTÉSEK:

Assz. K. = asszisztencia könyv.
állv. = állvány.
f. = fiók.
Kápt. lev. = káptalani levéltár.
KP. = kispapi protokollum.
M. = Nemzeti Múzeum.
P. L. és Püsp. lev. = püspöki levéltár.
P. Tk. = Premontrei gimnázium tanári könyvtára.
sz. = szekrény.
Szem. K. = szemináriumi könyvtár.
TP. = tanári protokollum.