6. SZENCZY FERENC KORA.

Balassa Gábort Szenczy Ferenc szemináriumi rektor követte a püspöki széken. Az ő korszakát nem zavarták meg nagyobb politikai események. A nemzetet szorongatta, de magyar érzésében erősítette az abszolutizmus korszaka és az erősen ébredő magyar szellem érezteti a hatását a papnevelőintézet életében is.
A szeminárium élete számára különben ekkorra már annyira biztos kerékvágást csináltak a szabályok és hagyományok, hogy kimagaslóbb esemény alig történt s éppen ezért talán legcélszerűbb időrendben előadni az eseményeket.


A NÖVENDÉKEK.

A Szombathelyen tanuló növendékeink létszáma 1851-52 elején még 18 volt, de ez a szám Szenczy püspöksége alatt emelkedést mutat s 30-ig is fölmegy.1) Ezen kívül állandóan tanul két-két kispapunk a bécsi és budapesti egyetemeken. Rómában a Germanico-Hungaricum-ban két növendékünk végzett Szenczy alatt.2)

1) Pontosabban 1852-től kezdve évről-évre 25, 30, 32, 26, 28, 21, 17, 25, 27, 32, 29, 27, 26, 25, 28 teológus tanul intézetünkben. Köztük rendesen 1-2, néha 3 a csornai premontrei rendház tagja. 2) Bődy Antal és Reichl Ferenc.

Közben-közben van néhány világi hallgató is. Ezek rendesen levizsgáznak s ha a vizsgálat sikerül, felvételüket kérik a szemináriumba. A gimnáziumba járó "filozófusok" vagyis "kisszemináristák" száma nagyon változó. 1852-ben ugyan még csak négyen vannak, következő években senki. De 1856-ban már 12 (köztük 7 veszprémi), azután 23 (köztük 14 veszprémi), 20 (8 veszprémi, egy premontrei), 19, 14 (egy veszprémi), 19 (2 veszprémi), 9 (egy székesfehérvári) a gimnazista kispapok létszáma. 1863-68-ig megint nem említenek jegyzőkönyveink egy filozófust sem, de 1868-69-ben újra 10-en vannak, (köztük István Vilmos, a későbbi püspök is), s a következő évben számuk 14-re emelkedik.


AZ ELÖLJÁRÓK.

A tanárok közül csak nagyon tudós Nagy János tart ki az egész időszak alatt tanszékén, immár 1839 óta. A többiek lassanként kicserélődnek.
Szenczy egykori tanárát, Bitnicz Lajos dr.-t teszi meg rektornak, aki eddig a líceumban tanított és nyelvészeti téren szerzett oly nagy érdemeket, hogy a Magyar Tudományos Akadémia tagja lett. De Bitnicz kanonok csak két éven át vezeti a szeminárium ügyeit. Helyébe 1854-ben Krantz István lép, s mikor ő 1859-ben lemond, Vadász Ferenc ,jogtanár lesz az utódja 1861. május 24-én bekövetkezett haláláig. Ettől fogva Kopsz János dr. a rektor, ki már 1858 óta mint tanár működött a papnevelőintézet kötelékében. Mikor Kopsz rektor lett, egyházjogi és történeti tanszékét Schmidt Ferenc dr. foglalta el.
Lelkiigazgatónak megmaradt Stegmüller Károly dr. 1863-ig. Utóda ekkor Bődy Antal dr. korábbi pasztorális tanár lett. 1853 szeptember 28-án meghalt Krug Mátyás morális tanár. Utóda Németh József lett.


A TANTERV.

1858-ban a bécsi minisztérium rendeletére (1858. márc. 29-én) új tanrendet hoznak be, mely azonban rövid életű. Már 1861. szeptemberében visszatérnek a püspök parancsára a régi rendre, melyben két párhuzamos tanfolyam volt, két-két tanárral. Az átmenet nehézségekkel járt. Főleg azért is, mert a rövid életű tanbeosztás mellett hat tanár működött.

A két új tanerő a biblikus és morális tanár dolgán könnyített. Nagy János dr. ekkor csak az újszövetségi Szentírást tanította. Az ószövetséginek Schmidt Ferenc dr. lett a tanára. Németh József morális és homiletika tanár mellett viszont 1858-59-ben Kopsz János dr., 1859-62-ig pedig Bődy Antal dr. tanította a katekétikát és dogmatikát, Németh József mellett, aki 1863-tól fogva újra egymaga tanította a morális-pasztorálist a régi rendszernek megfelelően. 1858-ban és 59-ben közli a tanári jegyzőkönyv a két évig élő tanbeosztás órarendjét is. Eszerint kedd és csütörtök szabad napok maradtak. A többi négy hétköznapon négy külön évfolyam napi 4 órát kapott. Délelőtt kettőt és délután kettőt. Az elsőévesek ószövetségi biblikumot és fundamentálist, a másodévesek dogmatikát és újszövetségi biblikumot, a harmadévesek dogmatikát, morálist, a negyedévesek jogot, pasztorálist hallgattak, kateketikával, homiletikával s liturgikával kapcsolatban.3) Az egyháztörténelemről nem történik említés. Ez nyilván a harmadév anyaga lett volna (így is írta elő a püspöki karnak 1856. június 16-án a minisztériumhoz intézett felterjesztése), előadására azonban az átmeneti idő alatt nem került sor.


3) TP. 1858. szept.

ESEMÉNYEK.

De vegyük sorra a kispapi élet élményeit, úgy amint a kispapok jegyzőkönyvének szerkesztői annak egyes mozzanatait megörökíteni jónak látták.4)

4) Az egyes adatokat, kivéve a külön megjelölteket, 1. KP. megf. helyein.

1851. október 30-án szüret volt. A szőlő használata az elöljáróság által "indirekte megengedtetett." November 9-én a veszprémi gimnazista kispapjaink panaszkodnak, hogy rájuk marad egészen a segédmunkáknak végzése: ők végzik a harangozást, előimádkozást, kápolnai szolgálatot. Panaszukra az elsőéves kispapoknak is be kellett állniok e munkákra. November 11-én Szaniszló József kanonok kötelezi magát, hogy minden szent Márton-napon 5 forintot ad a negyedéveseknek, amiért a nagytemplomban az olvasót végzik az adventi és nagyböjti ájtatosságokon. "Adjon Isten több ily nemeslelkű pártfogókat is a szegény növendékeknek!"

1852. március 31-én Kutriárszky cs. és kir. tábornok tesz látogatást intézetünkben, s német beszédet intéz a növendékekhez. Április 29-én meg Albrecht főherceg érkezik, tiszteletére fel is zsurolják a termeket. Május 23-án temetik Jakopovits József főgimnáziumi tanárt, "a jó tanárt és istenfélő papot."

1853. július 3-án megy végbe Szenczy Ferenc beiktatása püspöki méltóságába.
Szeptember 26-án 38 éves korában halt meg Krug Mátyás morális tanár. "Halála barátai, de különösen tanítványai szeméből számtalan könnyet facsart."

1854. húsvétján Németh József tanulmányi felügyelő kimegy a beteg vépi plébános helyettesítésére. Addig Stegmüller lelkiigazgató végzi el itthon a prefektusi teendőket, a vice rektor pedig karkápláni állásában helyettesíti. Az új rektor Krantz István újra behozza a feledésbe ment havi információkat és elöljárói tanácskozásokat.5)

5) TP. 1854.

Április 12-én egy negyedéves kispap ?cum scandalo coniunctae turpitudinis implicatus" a kitevés elől kilép. De évvégén a püspök engedélyével levizsgázik, abban a reményben, hogy esetleg máshol felveszik.6)

6) TP. 1854. ápr. 12.

Ebben a tanévben még az év folyamán felszentelnek három negyedévest. De ezeknek utóbb vizsgára vissza kell jönniök. A szentelések egyébként július. 18-20-án vannak. 1854. május 1-én 85 éves korában hal meg Szombathelyen Berky György, aki béreslegényből lett huszárkapitány. Temetésén résztvesznek a kispapok. Megérdemli, mert "vitézsége által, tiszta erkölcs, buzgóság, papok iránti szeretet és a boldogságos Szűz iránti különös tisztelet által még a papoknak is például szolgálhatott." Május 3-án egy Fecske nevű harmadéves kintlakó hittudományhallgatót temettek. Kispapok és tanárok maguk adták össze a temetési költségeket a szegény diák számára. A VIII-ikos gimnázisták feketében, fáklyákkal kísérték a koporsót. Te Deum után a kispapok hazamennek, de a szünidőre is el kell látniok a székesegyházban az asszisztenciát. Az elöljárók kirendelnek e célból közölök egy felügyelőt és a nagyobb ünnepekre már előre kitűzik a segédkezőket.7)

7) 1854. júl.

Október 15-én kihirdetik a jubileumi teljes búcsút a székesegyházban is. Az egyetemes egyház így könyörög a sok baj megszűnéséért és a Szentlélek segedelméért, hogy a Szeplőtelen Fogantatás titkát dogmává avathassa.

1855. május 6-án Szenczy püspök az evangélium után szószéken ülve hirdeti ki a hitcikkelyt. Beszéde alatt felolvassák IX. Pius pápa bulláját. A püspök "szívet rázó, könnyeket kicsaló, remek egyházi beszédet mond." Szentmise alatt a kispapok szentáldozáshoz járulnak s utána megtartják a szokásos Flórián körmenetet és egyben "a most nevezett ünnepély és öröm nyilvánítására" is. Fehérruhás koszorús kislányok seregében hat nagyobb leány viszi a Szeplőtelen Szűznek koszorúval ékesített remek képét. Hasonló szép egyházi ünnepély volt ebben az esztendőben október 15-én is. Ekkor vitték át a Scitovszky hercegprímás által ajándékozott szent Diodor ereklyéket a püspöki kápolnából a székesegyházba pompás körmenet kíséretében. December 16-án a konkordátum megkötéséért tartott a püspök hálaadó istentiszteletet. Következő év április 27-én pedig az orosz háború végződéséért. Ugyanezen a napon iktatták be Stegmüller Jánost jáki apáttá. Délben az ebédnél olyan duplika volt, ?miszerint a szemináriumban igen ritkán történik."

1856. december 15-én három vend, vagy amint akkor mondták, tót anyanyelvű kispapot korábban szentelnek. Csaknem állandó volt a hiány szlávajkú papokban. Az egyik közülük az első nagyobb rend vétele előtt sok tépelődés és lelkiismereti tusa után visszalépett. Kiderült, hogy csak szülői kényszer hatása alatt jött be a szemináriumba, ahol a bizonytalanságok tömkelegében élt. Utolsó lelkigyakorlatát épületes komolysággal végezte. Szentmise alatt a lelkiigazgató megáldoztatta, ami föltűnő lehetett, mert a többiek ritkábban áldoztak. E megható jelenet kedves barátai közül többeket majdnem hangos zokogásra kényszerített s "nem volt szem, melybe a szomorúság könnyei nem tolultak volna, a szeretett növendéktárs miatt."

1857. október 17-én az ellátásról találunk jellemző megjegyzést. "Általában kosztunk eddig nagy megelégedést szült. Szellemileg is elég táplálékot kapunk, csakúgy izzadunk bele." December 22-én Machat Mózes melchita pap, püspöki vikárius és Néhmer Fülöp pap segélyt gyüjtenek Magyarországon, elérkeznek Szombathelyre is. Tudnak magyarul is. A kápolnában miséznek arab szertartás szerint, hogy a kispapok ilyent is lássanak. A növendékek 8 forint 42 krajcárt gyüjtenek számukra. December 26-án megtekintik a papnevelőintézet helyiségeit, megköszönik az adományokat. A kispapokkal szemben vidorak és szeretetreméltók.

1858. január 16-án meghalt Várady József címzetes püspök, nagyprépost 88 éves korában. Ilyen nagy halálesetek alkalmával a megboldogult reverendáit rendesen a kispapok örökölték. Ez alkalommal azonban lekéstek a hagyatékról s ez igen lehangolta őket. Kárpótlásul a könyvtárban már amúgy is meglevő könyveit osztották ki köztük. Temetése után 32 forintot kaptak (február 15-én). Szeptemberben az új iskolaév kezdetén a kispapi jegyzőkönyv nyelve újra a latin. A lelkiigazgató is latinul tartja a szentgyakorlatokat, úgy látszik az esztergomi zsinat hatása alatt. Ennek a rendeletére ebéd és vacsora előtt hitbuzgalmi könyveket olvasnak.
De azért lelkesen művelik s szeretik a magyar nyelvet és irodalmat is. Az intézetnek majdnem minden magyar újság jár. A szeminárium meghozatja a Pesti Naplót, a Magyar Sajtót, a Religiót, a Katholikus Néplapot, egyeseknek jár azonfelül a Magyar Néplap, a Kétgarasos Ujság, az Üstökös, a Tanodai Lapok, a Vasárnapi Ujság, a Politikai Újdonságok, A Napkelet, sőt a vend Norice is jár egy példányban.8)

8) KP. 1859. jan. 23.

1859. március 15-én botrányról számol be a jegyzőkönyv. A rektor összehívta a harmad- és negyedéveseket és "rút mulatozások botránya miatt" (propter turpissimum scandalum bacchanalium) mindnyájukat megfeddette. Két duktort el is mozdított hivatalából. A szomorú eset megrendítette a kispapokat; hogy üdvös magukbaszállást eredményezett-e, kérdés. A jegyzőkönyv vezetője másban keresi a hibát. "Repente latura et vere inopinate promulgatum tara dure ferendum mandatum procuravit Praefectus." Öt nap mulva lemondott a rektor, ?aki a kispapság szükségteteiről oly atyaian gondoskodott." Krantz István utóda Vadász Ferenc, jogtanár lett. Az új rektor első ténykedése az volt, hogy fölmentette a duktorokat a rendes séták külön kérelmezésének kötelezettsége alól.
Március 24-én a vépi tűzkárosultak számára 10 forintot gyűjtöttek a lelkes kispapok, 26-án pedig 100 darab kenyeret juttattak el hozzájuk. Ebben az évben csaknem mindnyájan tagjai lettek a Szent István Társulatnak is. A következő évben (március 22-én) 20 forintot küldöttek a Szentséges Atyának, aki akkor nagyon rászorult a hívek adományaira. Ugyanekkor 18 forintot küldtek Pestre a nagylelkű kispapok a Magyar Tudományos Akadémia építkezéseire, "a haza oltárára."

1860. április 20-án gyászmise volt a székesegyházban Széchényi István grófnak, a legnagyobb magyarnak lelkiüdvéért. Ez év július 21-én meghalt az egyik pázmánitánk, Scheffer Miklós.
Az 1860/1-ik iskolaév kezdetén négy szlávajkú gimnazistának elengedi a püspök a gimnázium VIII-ik osztályát és az érettségit, hogy a szlávajkú papokban észlelhető nagy hiányt hamarabb pótolhassa.

1861. május 5-ike nevezetes dátum. Ekkor alakult meg a kispapok körében az előljárók buzdítására, más egyházmegyék példájára a Szent Ágoston Egyesület. Már korábban bemutatták a szabályokat a rektornak, aki azokat a püspökhöz terjesztette jóváhagyás végett. Szent Ágoston megtérése napján tartották a megnyitó ünnepélyt. A tantermet Szent Ágoston szép képe díszítette, melyet valószínűleg Dorfmeister festett s ez alkalomra Ráth J. restaurált. A terem virágokkal volt díszítve. A püspök nem tartózkodott Szombathelyen, de a káptalan és tanárikar tagjai, a városi és környékbeli világi és szerzetespapok majdnem mind megjöttek, pedig vasárnap volt. Az ünnepély szavalatokból, magyar és latin ünnepi beszédekből állott és mély hatással volt a kedélyekre.9)

9) TP. 1861. máj. 5. Szent Ágoston Egyesület jegyzőkönyve. I. 9.

Bődy János, a kispapok jeles poétája, kinek hangulatos és gördülékeny költeményeit őrzi könyvtárunk, Dicséneket írt Szent Ágoston tiszteletére, melyet a második "védleti ünnepen" a dalárda elénekelt.


Szent Védnökünk! hőn üdvözöl
Ez összegyűlt kis Egylet,
Melyet neked ajánla föl
A bizalom s szeretet.
Nevednek zeng ma énekünk
S szívünk könyörg Tenéked,
Mert érzi, hogy kegyeltidet
Te véded és vezérled!

Oh légy ezerszer üdvözölt!
S hogy áldva, óva légyen
Minden veszélytől Egyletünk,
Áldásod rajta lengjen.
Számunkra nyerj kegyelmeket, Hogy tégedet követve
Jussunk az ég honába el
A végtelen örömbe.10)

10) Bődy N. János összegyűjtött versei, kéziratban a szem. könyvtárában.

A hazafias felbuzdulás korában különösen lelkesítő indítóok volt, hogy az Egyesület "az anyanyelv és hazai irodalom bővebb művelésének legjobb eszköze." Azért nevezték sok helyen az ilyen egyleteket "Magyar Iskolának."

A rektor tüdőbaja ekkorra már előrehaladott állapotban volt. Május 15-én súlyos betegen feküdt és halálát várták. A püspök rendeletére Krantz István kanonok helyettesítette az anyagi ügyek vezetésében. Május 24-én huszonhárom évi tanárkodás és kétévi rektorság után "animam suam in adversis probatam Creatori suo reddidit." Másnap délután a püspök szentelte be koporsóját s a kanonoki sírboltban temették el.

1861-ben az új iskolai év, hogy a gimnázistákhoz alkalmazkodjanak, akik ekkor számosan (19-en) voltak a szemináriumban, csak október 27-én kezdődött, míg más években egy hónappal korábban.11) 1862. január 9-én újra magyar nyelven vezetik egy időre a tanári jegyzőkönyvet. Jellemző e magyarságra, hogy a teológusokat egélytanulóknak s az exegesist fejtészettannak nevezi.

11) TP. 1861. okt.

1862. január 22-én az új rektor, Kopsz János dr. buzdítására megalakult a kispapok között a Szent László Társulat Fiók Egylete, május 6-án a püspök és több kanonok jelenlétében ülték meg a Szent Ágoston Egyesület első évfordulóját. Április 30-án Gál Ferenc mondott újmisét, május 11-én pedig Bertalanffy primiciája volt a székesegyházban teljes segédlettel. A kispapok énekkara négyhangon énekelt gyönyörű új miseéneket. Június 15-én hat kispap segédkezik a püspöknek a vépi templom felszentelésénél.
Október 15-én egy fiatal papot temetnek. Egyed Imre nemrég még a kispapok duktora volt, felszentelése után zalaegerszegi káplán lett s meghalni hazajött Szent Márton faluba. A kispapok négyeshangú gyászéneket zengenek temetésén. Hatan emelik vállukra koporsóját. Október 22-én egy másik szomorú temetésen vesznek részt a kispapok. Szaniszló József prépostkanonokot teszik örök nyugalomra. A megboldogult hosszú időn át volt a szemináriumnak szeretett lelkiigazgatója. A "charitate et serenitate insignis" kanonok halála 72 éves korában következett be. Temetésén rengeteg nép vett részt s volt tanítványai közül sokan bejöttek vidékről is. A kispapok négyhangon énekeltek temetésén és őszintén meggyászolták az elköltözöttet. "Útinam virtutum tuarum, pia anima, exemplo incendamur."

Ebben az időben kilép a szemináriumból egy nyolcadikos "oblectamenta mundana cupiens."12) Pestről pedig hazaküldik egyik kispapunkat "propter defectus disciplinares."13) Eb ben az időben a püspök több harmadévesnek megengedte, hogy a negyedévről magánvizsgát tegyenek.14) Május 3-án a ferencesekkel együtt ünnepelték a kispapok a japán ferencrendi vértanuk szenttéavatását. Szentmiséjükön négyhangon énekeltek.

12) TP. 1862. okt. 23.
13) TP. 1862. dec. 13.
14) TP. 1862. jún. 30.

Az 1863-64-iki iskolai év új lelkiigazgatóval (Bődy Antal dr.) és új dogmatikai tanárral (Berger Ignác dr.) kezdődött.

1865. január 11-én jegyzi fel a tanári jegyzőkönyv, hogy a rektor szigorúan megfeddette az első múzeum lakóit, "bor titkos behozatala és a papi józansággal homlokegyenest ellenkező kihágás miatt."
1865. április 30-án hirdette ki a püspök klasszikus beszédben a jubileumi évet, melyet IX. Pius pápa a Syllabusnak és a Szeplőtelen Fogantatás dogmájának örömére elrendelt.
1865. október 18-án temettek egy fiatal papot, Lóránt Imre szenttamási káplánt a székesegyház kriptájába, ki még másfél évvel ezelőtt mondta újmiséjét.

1866. október 18-án meghalt Scitovszky János hercegprímás. Itthon Szenczy püspök mondott érte gyászmisét.

1867. február 19-ike örömnap volt a nemzet és a hazafias kispapok életében. Király és nemzet kibékülését ünnepelték. Örömujjongás volt észlelhető mindenütt, az ebédlő is harsogott az éljenektől, melyeket a főduktor intonált. Este 6 órakor maga a püspök tartott a székesegyházban hálaadást sok nép jelenlétében. Június 8-án apáti misével és Te Deum-mal ülték meg a király koronázását. A püspök Budán volt a koronázási ünnepélyen. Már június 5-én megkezdődött annak. örömére a pihenés. A lelkesedés mindenkit magával ragadott. A duktor jelentése végén leírja az egyház imáját a királyért: "Virtutum etiam omnium percipiat incrementa!" Az utca éljentől volt hangos s ebéd alatt a kispapok refektóriuma is.

1868. április 23-án hálaadó istentiszteletet tartottak annak örömére, hogy Erzsébet királynénak gyermeke született. Április 27-én az elöljárók tisztelegtek a püspöknél, akit a király valóságos belső titkos tanácsosává nevezett ki.
Az új kitüntetést nem sokáig élvezhette a püspök. Betegeskedni kezdett.

Mikor 1869. február 19-én este a vacsora alatt megkondult a nagyharang, mindenki tudta, mi történt. Szívet rendítő hangja elnémította a kispapokat. "Mint varázsütésre hagyták el helyüket és felállva, rövid, de szívből fakadt ájtatos imát röpítettek az egek Urához ama lélek üdvéért, mely testi porhüvelyét hosszú és munkás fáradozás után itthagyandó vala, hogy elnyerje ama jutalmat, melyet az Üdvözítő az igazaknak ígért."

Sejtelmük valóra vált.
"Nagyméltóságú Szenczy Ferenc megyéspüspökünk v. b. t. t. hosszú, de keresztény léleknyugalommal tűrt betegeskedés után, élte 69-ik évében a haldoklók szentségének ájtatos felvétele után az Úrban elszenderült."
Vasárnap (február 21-én) reggel hat órától esti hat óráig két-két kispap virrasztott a püspökvár dísztermében felállított ravatal előtt. A temetésen a kispapok négyhangon énekelték a "Zokogva zeng" kezdetű gyászéneket. A sírbolt előtt pedig a "Szent előttünk" kezdetű kardalt.
Az egyházmegye árvasága tíz hónapig tartott.