I. Ferenc József 1911. november 15-én szombathelyi püspökké nevezi ki s X. Pius pápa december 16-án prekonizálja. Majláth G. Károly erdélyi püspök Fischer-Colbrie Ágoston kassai és Várady L. Árpád győri püspök közreműködésével 1912. január 1-én a budapesti Sz. István-bazilikában püspökké szenteli.




A Szombathelyi Egyházmegyei Takarékpénztár R.-T.

.

Püspökségének főbb eseményei a következők:
1912. A muraszombati templom felszentelése (július 26). A zalalövői plébánia erigálása (4169. sz. a. aug. 1-i hatállyal). A bécsi eucharisztikus világkongresszus (szept. 10-15) és a celldömölki euch. kongresszus. A szemináriumban: a kispapok létszámának felemelése 30-ról 40-re a lelkipásztori állomások növelésének céljából, majd a háború utáni évek folyamán 50-re.1) A püspöki kert megnyitása a papság s a kispapok számára.

1) Bővebben ír erről e kötetnek a szeminárium történetét ismertető része.

1913. A "Szombathelyi Egyhazmegyei Takarékpénztár R.-T." alapítása (február 1). A "Szombathelyi Ujság" napilappá fejlesztése (március 1). A hegyfalusi (okt. 1. 5066/913. sz.) és a marokréti plébánia erigálása. Mikes püspök részt vesz a maltai eucharisztikus világkongresszuson (ápr. 23-27) és Rómában elvégzi első ad limina látogatását.2)

2) 1913. évi XII. sz. körlevél.




Szent Márton ereklyetartója a székesegyházban.


Tours érseke, Renou, Mikes püspök kérésére átengedi sz. Márton ereklyéinek egy részét a nagy szent szülővárosának. Nyolctagú küldöttség hozza haza a drága kincset, melyet június 15-én országraszóló ünnepségek közt helyeznek el a székesegyház díszesen átalakított sz. Márton oltárán.3)

3) V. ö. a Szombathelyi Ujság egykorú számait. A június 15-i díszes szám közli az ereklye megszerzésére vonatkozó levelezést és az átvétele alkalmával Toursban lefolyt ünnepségek leírását A küldöttség tagjai voltak: Tauber Sándor dr. kanonok, szem. rektor, Rogács Ferenc dr. püspöki titkár, Wallner József esperes, Csempesz János, a Szombathelyi Ujság főszerkesztője, Szabó Kálmán, Számálovits Ferenc, Tüll Géza plébánosok és Kühár István káplán. A jún. 15-én Szombathelyen egybegyűlt ünneplő hívek számát 50.000-re becsülték. Megjelentek Vas- és Zalamegye hatóságainak képviseletei, előkelő családjainak színe-java. Az egyházi méltóságok fényes csoportjában láthatók voltak: Várady L. Árpád, győri megyéspüspök, Hajdu Tibor, pannonhalmi főapát, Kránitz Kálmán veszprémi, Kutrovácz Ernő győri felsz. püspökök, Kollányi Ferenc jáki apát, nagyváradi, Gaibl Sándor, báró Jesszenák Gábor, Mikó István pozsonyi, Néger Ágoston veszprémi, Klaucz György, Scheirich Antal székesfehérvári, Ruschek Antal győri kanonokok, Wurglics Gusztáv felsőőrsi prépost stb. - Álljon itt e felemelő ünnepség emlékéül az a vers, amelyet a toursiak 80 éves költője, a tudós Pierre Guiland professzor ez alkalomra írt:



"Sancti Martini reliquiarum pars in patriam translata.
Gallia Martinom vizit fere tota docentem,
Ast eius sedes unica nostra fuit.
Patris reliquias, Turones, servemus amanter,
Pro fidei signo praesidioque datas,
Si thesauri aliquid meritis placuisse placebit,
Sit sane patriae pars bona Pannoniae.
Maxime Sancte, colit quem dudum Gallia grata
Ad Christum duro parta labore tuo.
Natalem, Martine, tuam quoque respice terram
Mater ubi vixit consenuitque pater,
Utraque terra vocat proprium te fida patronum
Protege reliquiis semper utramque tuis.
Qui petis hos cineres missus pro praesule salve.
Salva sit et tecum splendida missa cohors,
Jungite cum cunis haec quae sunt dempta sepulchro
Jam non distabunt Danubius atque Liger.
Corporis ejusdem cultus nos jungat utrimque
Et prece communi servet amicitiam." (Sz. U. 1913. jún. 15. sz.)

Magyarul:
Majd az egész nagy Gallia látta tanítani Mártont,
Mégis köztünk volt otthona, székhelye csak.
Hü kegyelettel kell őriznünk Toursban a hamvát,
Mely jelképezi és védi az ősi hitet.
Ám ha a méltányosság kincsünkből valamit kér:
Pannonföld kaphat vissza belőle csupán.
Nagy szentünk, kit hűn tisztelt az a Gallia mindig,
Mellyet Krisztushoz munkaheved vezetett;
Nézz most Pannoniára, szülőföldedre is. Ó hisz
Ott élt édesanyád s lett öreg édesatyád.
Mindkét föld jóságos védőszentje gyanánt áld:
Védjék mindkettőt hamvaid és az imád.
Üdvözlünk téged, kit Pannon püspöke küldött
Márton csontjaiért; és a jeles csapatot.
Ezt a sírból vett port bölcsőjébe vigyétek:
És nem lesz távol a Duna és a Loire.
B szent test közös kultusza kösse ma össze a lelkünk
És együttes imánk főzze szorosra szívünk. (Székely L. fordítása )

A székesegyház oltárának művészi átalakítása és az ereklyetartó Tóth István munkája. ("A monumentális ereklyetartó Tóth I. szombathelyi származású szobrász műve. Értéke kb. 13.000 korona. Alapzata egiptomi onyx." Tóth József: A szombathelyi székesegyház leírása. Szombathely, 1920. 19. l.)

Ugyancsak ebben az évben vezeti be Mikes püspök a székesegyházba a villanyvilágítást. A művészies csillárokat Leopold Radax bécsi cég készíti.

1914. A bögöti plébánia erigálása (március 1). Szombathelyen a Martineum R.-T. kat. könyvkereskedés felállítása. Új szabályzat az egyházi vagyon kezelésére vonatkozólag.4) Zalaegerszegen a Kat. Legényegylet felépíti egy emeletes otthonát, melyet két évvel később a hitközség vesz át és Kat. Ház néven a hitélet szolgálatába állít.

4) 1914. évi XX. körlevél 650-2. sz.

Mikes püspök új szemináriumot akar építeni. Wälder Alajos műegyetemi tanár tervrajzai már készen állanak, mikor kitör a világháború s e terv kivitelét sok mással együtt hosszú időre megakadályozza.




A zalaegerszegi Kat. Ház.


X. Pius pápa augusztus 20-án meghal, XV. Benedeket választják meg utódjául.

1915. Az egyházmegye felajánlása Jézus Szentséges Szívének (január 1).5)

5) 1914. évi XXI. körlevél 657. sz.

Az év úgy mint a rákövetkezők a világháborúval kapcsolatos munkák jegyében áll. Mikes püspök répceszentgyörgyi kastélyában hadikórházat rendez be. 1916. Az innsbrucki egyetem hittudományi kara Mikes püspököt tiszteletbeli doktorrá avatja.6) Augusztusban Erdély utáni vágya Romániát is ellenségeink sorába állítja.

6) A teológiai fakultás megbízásából Andlau Károly gróf S. J. tartományfőnök és Müller József egy. tanár, a kar dékánja ápr. 25-én Szombathelyen nyújtották át ünnepélyes keretek közt a díszdoktori oklevelet Mikes püspöknek.

Mikes püspök november 18-án Budapesten az Országos Kaszinó estélyén értékes felolvasást tart szülőföldje szépségeiről.7) November 21-én 86 éves korában meghal I. Ferenc József. December 30-án koronázzák meg IV. Károly királyt.

7) Pro Transsylvania. Felolvasta dr. Mikes János gróf szombathelyi püspök Budapesten az Országos Kaszinóban 1916. november 18-án rendezett estélyen, Budapest. Élet, 1916.

1917. Mikes püspök bejárja az orosz és olasz front ama szakaszait, melyeken a szombathelyi egyházmegye területéről rekrutálódó ezredek küzdenek.

1918. A kispapok száma mindjobban csökken. Ez év szeptemberében 9 teológussal indul meg a szemináriumi élet. A megüresedett helyeket kisszemináristákkal tölti meg Mikes püspök; 17 kisszeminárista lakja az intézet második emeletét. Az év őszén kitör a forradalom; a királynak menekülnie kell. A szombathelyi egyházmegyének el nem múló dicsősége marad, hogy a forradalmi kormány és a kommunizmus gyászos emlékű időiben rendíthetetlenül kitartott hazája és egyháza iránti hűségében. Püspöke élesen szembeszállott a forradalommal s minden erejével igyekezett megakadályozni azt, hogy a keresztény politika a szomszéd országok mintájára kompromisszumot kössön a destrukcióval. Papjai közt nem akadt egyetlen forradalmár vagy kommunista-aposztata. Hívei pedig az ország legfehérebb, legellenforradalmibb eleme voltak mindenkor.




IV. Károly király a püspöki palotában.


1919. A forradalmi kormány február 27-én a celldömölki bencés apátságba internálja Mikes püspököt. A Tanácsköztársaság a diktatúra kitörése után azonnal a pesti gyűjtőfogházba viteti. Élete itt állandóan súlyos veszélyben forog. A diktatúra utolsó napjaiban sikerül megszöknie fogságából és augusztus 20-án hívei örömujjongása közt tér vissza székvárosába.8)

8) Varga János: Mikes püspök fogsága. Szombathely, 1919. (3-r. 40 1.)




A zalaegerszegi IV. Károly király emléktemplom.


A szeminárium ez év őszén nem nyílik meg. Növendékei az esztergomi egyházmegyei és a budapesti központi szemináriumban végzik tanulmányaikat.9)

9) 1919. évi VIII. körlevél 3358. sz.

A diktatúra kitörésekor a többi polgári lappal együtt a "Szombathelyi Ujság" megjelenését is betiltották a kommunisták. A tanácsköztársaság bukása után nem indul meg újra. Régebbi ellenfele a "Vasvármegye" a háború tanulságainak hatása alatt már a forradalom idején a keresztény, nemzeti irány lobogóját tűzte ki s most teljesen átveszi laptársának programmját.




A szombathelyi Kat. Kör olvasószobája.
(1927 óta.)


1920. A trianoni béke (június 4.) szomorú emlékű esztendeje. Ebben az évben erigálja Mikes püspök a bozsoki és a radafalvai plébániát. Októberben 42 növendékkel újra megnyílik a szeminárium. Zalaegerszegen megalakul a kat. Zrinyi Nyomdaipar és Könyvkereskedés R.-T.




zabolai Mikes János gróf, szombathelyi püspök.
(1911-.)


1921. húsvétján IV. Károly király hazatér és hűséges hívénél, Szombathely püspökénél száll meg. Március 26-án, nagyszombat estéjén érkezik és április 5-ig tartózkodik a püspöki palotában. 10)

10) A királylátogatás emlékét őrzi a püspöki palota kapujában elhelyezett márványtábla s a palota ú. n. királyszobájának szárnyasajtói fölött elhelyezett felirat.




A püspöki palota új könyvtár-terme.

161. o.

IV. Károly király második hazatérése idején Mikes püspök Sárvárott időzik, ahol az október 18-án elhúnyt utolsó bajor királyt, III. Lajost temeti. Élete súlyos veszélyben forog ekkor is. "Felelőtlen elemek" a szombathelyi püspöki palotát tűvé teszik utána s jó ideig bújdosnia kell, míg székvárosába visszatérhet.11)

11) Révai Nagy Lexikona (20. kötet 450. 1.) tévesen azt írja, hogy: "IV. Károly 1921. októberében... repülőgépen meglepetésszerűen Szombathelyre érkezett?? A király második hazatérése alkalmával a sopronmegyei Dénesfán szállott le repülégépéről, onnan Sopronba ment, Szombathelyen nem volt.

Június 23-án Lékán folyik le az egyházmegye eucharisztikus kongresszusa.

A "Zalamegyei Ujság" című Zalaegerszegen megjelenő kat. újság ezen év szeptember 1-ével napilappá alakul át.

1922. január 22-én meghal XV. Benedek, a "békepápa", utódjául XI. Piust választják meg a bíborosok. Április i-én madeirai fogságában meghal IV. károly király. Május 4-én az Apostoli Szentszék az egyházmegyének a trianoni béke által Ausztriához csatolt területeit (57 plébánia 100.349 hívővel) a bécsi hercegérsek, mint ú. n. "Burgenlandi apostoli adminisztrátor" joghatósága alá helyezi.12)

12) 1922. évi VI. körlevél 2380. sz.




A Notre-Dame apácák Zalaegerszegen épülő zárdaiskolája.
(1925. november.)


1923. Mikes püspök ebben az évben kezdi meg s a következő évben fejezi be a székesegyház külsejének restaurálását.13)

13) A restaurálás munkáját Müller Ede szombathelyi építési vállalkozó végezte. A cég művezetője, Granitz Ferenc úr ekként volt szíves leírni a cég által teljesített munkát: "A székesegyház külsejét megújítottuk: a lehámló és rossz vakolatot teljesen levertük, a hézagokat kikapartuk és erős, tiszta, mosott fövenyes mészhabarccsal újra bevakoltuk, meszeltük s kétszer sárgás festékkel színeztük. A kőmunkák, ú. m. a párkányok és oszlopok drótkefékkel és vasmetszőkkel alaposan letisztogattattak és lecsiszoltattak. Az oromzat szobrait kijavítottuk s újból rögzítettük. A tornyok körüli nagy kiugró párkányokat bádoggal fedtük, a tornyok közti bádogtetőt mínium festékkel bemázoltuk. A sz. Mihály kápolna (Madonna-kápolna) fölötti tetőt kijavítottuk, a korhadt gerendákat kicseréltük új, megerősített kettős ú. n. fogazott gerendákkal; kicseréltünk egyes szarufákat is s e célból a cserépzsindelyt részenkint leszedtük s újra befedtük." - A restaurálás költségei hatszáz millió koronát tettek ki. (Kreutz Ede p. ü. Főtanácsos, püsp. pénztáros úr szíves közlése.)

Május 6-13. napjaiban ad limina látogatását végzi Rómában. Útját repülőgépen teszi meg; ő az első a világ összes püspökei között, aki az ad limina látogatására repülőgépen érkezik az örök városba.

November 1-én az Apostoli Szentszék a szombathelyi egyházmegyének a trianoni béke által Jugoszláviához csatolt területeit (19 plébánia 67.281 hívővel) a lavanti püspök mint apostoli adminisztrátor fennhatósága alá helyezi.14)

14) 1923. évi VII. körlevél 3219. sz.




Az Annunciata-nővérek anyaháza.


1924. A deficientia épülete a nyugdíjas papok és a hitoktatók befogadására szűk volt már évek óta. A püspök ebben az évben második emeletet húzat rá.15)

15) 1924. évi II. körlevél 1552. sz. és VI. körlevél 3153. sz. - A 420 millió koronát kitevő építési költséghez 100 milliót adott a püspök, 200 milliót az Egyházmegyei Takarékpénztár, 25 milliót a székeskáptalan, 25 milliót a szeminárium és 70 milliót a papság. (II. körl. 1552. sz.)

Szeptember 8-án megalapítja a Boldogságos Szűz Leányainak (Institutum ancillarum B. M. V. Annunciatae) egyházmegyei kongregációját.116)

16) 1924. évi VII. körlevél 3243. sz.

1925. Az egyház jubileumi évében Mikes püspök vezeti az első magyar nemzeti zarándoklatot (márc. 23-ápr. 3.), melyen a szombathelyi szeminárium elöljárói és összes növendékei is résztvesznek.17)

17) 1925. évi I. körlevél 118. sz. és V. körlevél 965. sz.

A székesegyház sz. István oltára alatt eltemetett édesanyja emlékére Mayer Sándor szobrász által márványba faragtatja anyja kedves képét, Ary Scheffernek sz. Monikát és sz. Ágostont ábrázoló festményét s a reliefet az oltárfülke falán helyezi el.

1927. májusában magyar nemzeti zarándoklatot vezet Rómába, mely május 31-én hódolatát mutatja be a 70-ik születésnapját ünneplő pápa előtt.

Június 14-én konszekrálja a szombathelyi székesegyházat, az év folyamán újonnan épült zalaegerszegi IV. Károly király emléktemplomot (szeptember 25), valamint a megnagyobbított sárvári és zalalövői templomokat.

A Vasvármegyei Kat. Kör új, fényes helyiségébe költözik.

Az egyházmegye zsinattal ünnepli meg fennállásának 150 éves jubileumát. Okt. 4-8. napjaiban folyik le a szombathelyi egyházmegye második zsinata. Határozatai Szily János Instructióját veszik alapul s újítják meg az új Egyházjogi Törvénykönyvnek megfelelően.18) A zsinat befejező ünnepségén résztvesz Cesare Orsenigo pápai nuncius is.

18) A szombathelyi egyházmegye zsinati törvénykönyve (Statuta Dioecesana). Szombathely, Martineum. 1927. (4-r. 218 l.)

1928. Az egyházmegyei zsinat legfontosabb határozatának, a lelkipásztori állomások szaporításának megvalósítása nagy lendülettel halad előre. Mikes püspök március 10-én erigálja a becsehelyi, 27-én a gáborjánházai, június 10-én a szentadorjáni, 17-én a reszneki, július 7-én a rigyáci, 15-én a gutorföldei, augusztus 2-án az eszteregnyei curatia-t.

Az Annunciata-nővérek új anyaházat építenek, ahova az év végén beköltöznek.

A szaléziánusok Vass József dr. népjóléti miniszternek, Szombathely országgy. képviselőjének bőkezű hozzájárulásával megkezdik egy nagy kat. tanoncotthon építését.

Kőszegen az Isteni Igéről nevezett missziós társulat Kőszeg város jelentékeny anyagi segítségével otthont létesít növendékei számára.

Zalaegerszegen a Notre-Dame női kanonokrend Klebelsberg Kunó gróf vk. miniszter és Zalaegerszeg város bőkezű segítségével nagyszabású intézetet emel, amely - internátussal egybekötött - elemi és polgári leányiskolát és tanítónőképzőt foglal magában.

Kőszegen a sz. Domonkos-rendi nővérek iskoláikat a vk. miniszter segítségével teljesen átépítik.




A Szombathelyen épülő "Dr. Vass József tanoncotthon."


Ugyancsak Klebelsberg Kunó gróf vk. miniszter segítségének s a hívek áldozatos buzgóságának köszönhető, hogy az 1928. év folyamán az egyházmegye területén 26 község építhet új iskolát, ill. tanítói lakást.19)

19) Felsorolásukat 1. az 1928. évi VII. körlevél 2295. sz. a.

Nagyértékű kinccsel gyarapodik ez évben a székesegyház. Szápáry László gróf és neje Weissenwolff Irén grófnő remekszép Madonna-szoborral ajándékozzák meg Mikes püspököt, aki azt a székesegyház sz. Mihály-kápolnájában a Hefele által az oltár mögé tervezett, sőt ki is épített, de később egy sor téglával elfedett fülkében helyezi el, a sz. Mihály-kép pedig a kápt. sekrestyébe kerül. A kápolna új nevet kap: Madonna-kápolna.20)

20) Szápáry gróf és hitvese a háború előtt egyik legnagyobb olasz szobrászművésszel, a velencei Romanellivel fehér carrarai márványból kifaragtatták Rafael sixtusi Madonnáját. A kommunizmus idejében fogadalmat tettek, hogy, ha Isten fogságából kiszabadítja Mikes püspököt, ezt a műkincset a püspök székesegyházának ajándékozzák. Muraszombat megszállása miatt fogadalmukat csak több évi késéssel teljesíthették. (V. ö. Géfin Gyula: Új műkincs a szombathelyi székesegyházban. Vasvármegye. 1928. június 17.)

Mikes püspök résztvesz a sidney-i eucharisztikus világkongresszuson, ahonnan december 7-én tér vissza Szombathelyre.

1929. Serényen folyik Szombathelyen a Vass József dr. tanoncotthonnak, Zalaegerszegen a Notre-Dame apácák nevelőintézetének, Kőszegen az Isteni Igéről nevezett missziósok otthonának s a Dominikána apácák intézetének építése. Szombathelyen ez év folyamán megkezdik a Szent Imre középiskolai konviktus építését (a budapesti Szt. Imre kollégiumok égisze alatt). Folyamatban van 10 új plébánia, ill. curatia felállítása 21) és a Szociális Testvérek letelepítése Szombathelyen és Rábahidvégen. Tárgyalások folynak a kőszegi Kelcz-Adelffy árvaháznak új otthonba való telepítéséről.

21) Ezek közt szerepel a szombathelyi plébánia területén felállítandó öt új plébánia.

Missziók, lelkigyakorlatok gondoskodnak a vallásos élet intenzívvé tételéről. Szombathelyen ez év nagyböjtjén 28 lelkigyakorlatot tartottak Loyolai szent Ignác útmutatása szerint.




Mikes János gróf aláírása és pecsétje.