Szombathely város ezen Monographiájának megirására
okot adott azon szerencsés esemény, hogy a Magyar Orvosok
és Természetvizsgálók a XXI-ik nagygyülés helyéül városunkat
jelölték ki, engedve a város által már régebben hozzájok intézett
szives meghivásnak. A város képviselő testületétek megtisztelő
felhivása folytán igénytelenségemnek jutott a szerencse, hogy
azon városnak rövid történelmi vázlatát és jelen életét leirjam,
melyet mint gyermek már megszerettem, s melyet mint férfiu
polgárainak minden nemes és jóért tettekben nyilvánuló lelkesedéseért
becsülni tanultam.
Hogy Szombathely lakóinak lelkesedése az elhangzó szavakkal nem ér véget, mutatják azon alkotások, melyeket e kis város nem annyira a közvagyon erejével, mint inkább az egyesek folytonos áldozatkészségével létesitett. Érezte a jó utcai világitás szükségét, összeálltak polgárai, és létrehozták a gázrészvény-társulatot, mely csekély jövedelmezés mellett jó gázt állit elő a város számára. Az uj városházzal tanácskozásai számára a célnak megfelelő és a kor műizlését kielégítő palotát emelt magának. Hogy a szinművészet számára állandó helyet biztositson, kész volt a képviselő testület, készek voltak egyesek jelentékeny áldozatot hozni, s felemelkedett Thália temploma oly diszszel, hogy arra, mint nemzeti nyelvünk csarnokára, büszkén tekinthet a város minden lakója. A megye árvaházat emelt az elhagyott kisdedek számára; Szombathely lakói itt sem maradtak el, s meghozta mindenki a jótékonyság oltárára áldozatát. Megérté e város korunk jelszavát, hogy egyesülésben rejlik az erő, és az egyletek azok, melyek társadalmi uton nagy czélok elérésére hivatottak. Virágzóknak találjuk városunkban a jótékonyság és a közművelődés egyleteit, melyekben a lakósok a meghozott anyagi áldozaton kivül szellemi tevékenységökkel is élénk részt vesznek.
A képviseleti közgyülés 1879 oktober 16-án tartott ülésének jegyzőkönyve a Magyar Orvosok és Természetvizsgálók nagygyülése és a Monographia elkészitésére vonatkozólag a következőket tartalmazza: ?Olvastatott Dr. Kovács József urnak, a Magyar Orvosok és Természetvizsgálók XX-ik nagygyülése elnökének a Budapesten f. é. szeptember 2-ikán megtartott vándorgyülés határozata folytán küldött azon értesitése, mely szerint a Magyar Orvosok és Természetvizsgálók a jövő XXI-ik nagygyülés helyéül egyhangulag Szombathely várost választák.
A felolvasott értesités általános éljenzéssel és örömmel fogadtatván, a képviselő testület ezen szives megtiszteltetés feletti örömének jegyzőkönyvileg leendő kifejezését elhatározta.
Továbbá elhatározta, hogy a megtartandó nagygyülésre Szombathely város Monographiája elkészittessék, melynek megirására Dr. Kunc Adolf képviselő és főgymnasiumi igazgató a közgyülés szinén felkéretvén, annak megirására minden dij nélkül vállalkozott. A Monographia kiállitási költségei a képviselő testület által egyhangulag megszavaztattak.
A megérkezendő magyar orvosok és természetvizsgálók fogadtatása, elszállásolása és egyéb intézkedések foganatositása tekintetéből a képviselő testület tagjai közül végrehajtó bizottság alakittatik s annak elnökéül Dr. Szabó Imre megyés püspök, titkárául: Dr. Kunc Adolf igazgató, a bizottság tatjaiul: Dr. Alexy Emil, Bárdossy István, Balogh Gyula, Bertalanffy József, Bossányi József, Czupy János, Deutsch I. M., Eredics Ferenc, Feldmann Tivadar, Grimm Károly, Dr. Gyöngyösy Vilmos, Gyuk Sándor, Haiden Imre, Hetyey József, Horváth János, Jünker Gusztáv, Koller Károly, Dr. Kronecker József, Lakkenbacher Fülöp, Lakner Ambró, ifj. Lankovics József, Mayer József, Dr. Markovics Gyula, Markovics József, Németh Imre, Reitermayer József , Schuster Gyula, Dr. Schwarcz Samu, Dr. Szabadfy János és Zimmermann Károly urak választattak meg."
A képviselő testület által megválasztott végrehajtó bizottság alakulási gyülésén négy albizottságra oszlott, u. m. az elszállásoló, elfogadó és ünnepélyrendező, kirándulásokat szervező és városdiszítő bizottságokra. Az albizottságok elnökeiül: Lakner Ambró, eltávoztával Bertalanffy József, továbbá Eredics Ferenc, Haiden Imre és Gyuk Sándor urak választattak meg.
A Monographia elkészitésére forrásokul szolgáltak: Schoenvisner és Lazius művei, Ammianus Marcellinus, Dio Cassius és a Codex Theodosianus, melyeket a m. kir. egyetemi könyvtár igazgatósága volt szives használatra megküldeni, továbbá: Salagius, Eszterházy Miklós Magyarország nádora, Chernel Kálmán Kőszeg jelene és multja, Thaly Kálmán dunántúli hadjárat 1707-ben, Dr. Schenzl Magnetische Ortsbestimmungen, és a vasmegyei régészeti egylet évi jelentései, végül a megyei és városi levéltár okmányai és jegyzőkönyvei, és a városi egyletek és intézetek elnökeinek szives közlései.
A leirásban csak magyarul közölt városi szabadalomlevelek és egyéb okmányok eredetileg mind latinnyelven vannak kiállitva.
Egyes adatok szives közléseért kedves kötelességemnek tartom köszönetemet nyilvánitani Czédler Imre törvényszéki elnök, Dr. Nagy János székesegyházi kanonok, Horváth István püspöki titkár uraknak, és Inkey Béla urnak, ki Dr. Hoffmann Károly m. kin. főgeolognak 1874-ben eszközölt fölvételei alapján a szombathelyi vidék geologiai adatait velem közölni szives volt, továbbá a városi egyletek és intézetek elnökeinek, Balogh Gyula szerkesztő, Rezsőfy György és Lakner Ambró főgymnasiumi tanár uraknak, kik az adatok összegyüjtésében segédkezni szivesek voltak.
Szombathely, 1880. jul. 25.
KUNC ADOLF.