ELŐSZÓ


A rendszerváltozás egyúttal a folyóirat- és könyvkiadás demokratizálódását is jelentette. A politikai mellett a változásnak technikai okai is voltak. Erre az időre tehető a számítógép széleskörű elterjedése Magyarországon, ami az egész kiadói szakmát forradalmasította. Elsősorban ennek a két tényezőnek köszönhető, hogy könyvet, folyóiratot kiadni nem kiváltság többé, hiszen bárki számára elérhető.

A kiadványok számának ugrásszerű emelkedése azonban nem csak örvendetes tény. Gyakorló könyvtárosként naponta tapasztaljuk, hogy sok olyan dokumentum születik, ami nem felel meg az elemi követelményeknek. Általános hiba a hiányos címoldal, a hiányzó impresszum és kolofon. Talán ezzel magyarázható, hogy az utóbbi időben több olyan kiadvány is megjelent, amely a szerzők, a szerkesztők, a kiadók munkáját kívánja segíteni. Elsősorban Gyurgyák János Szerkesztők és szerzők kézikönyve (Bp., Osiris, 1996.) című kötetére hívjuk fel a figyelmet. Kézikönyv értékű munkája számunkra is irányadó volt: több ötletet, fogalommeghatározást, megfogalmazást tőle vettünk át.

Ősszeállításunk sokkal szerényebb terjedelemben kíván eligazítást adni az első lépések megtételéhez a jogszabályok, rendeletek, szabványok sokaságában. Részben úgy, hogy röviden ismertetjük az általunk legfontosabbnak vélt tudnivalókat gyakorlati példákkal illusztrálva, részben pedig úgy, hogy felhívjuk a figyelmet az eredeti dokumentumokra az alaposabb, pontosabb tájékozódás érdekében.

Vállalkozásunk nem előzmény nélküli, hiszen 1968-ban megjelent volt kollégánk, Rózsa Béla Bevezetés a kutatómunkába című tanulmánya, mely hosszú évekig, évtizedekig fontos segédeszköz volt. Reméljük, hogy munkánk a gyors változások ellenére egy-két évig hasonló szerepet tölthet majd be.