2012. március 15-én a község parókiájának felújított termében nyílt meg Berzsenyi Lénárdnak, az 1848/49-es szabadságharc huszárezredesének életútját bemutató emlékszoba. A kezdeményezés a Székesfehérváron élő vasiaktól indult, melyet felkarolt Sebestyén Zoltán tanár, a Berzsenyi család és önzetlenül támogatott a kemenesmagasi evangélikus gyülekezet. Az ünnepi alkalomból Szakál Antal festő-tanár Berzsenyi Lénárd portrét és domborművet adományozott a településnek.
Az állandó kiállítás levelekben, dokumentumokban, képekben jeleníti meg az 1805-ben Nemesmagasiban született, katonai pályára lépő kemenesaljai nemes életútját. A forradalom kitörésekor már magas rangban szolgáló tiszt 1848 októberében csatlakozott ezredével a magyar honvédséghez. A világosi fegyverletétel után Aradon golyó általi halálra, majd 18 év várfogságra ítélték. Az olmützi rabságban portrésorozatot készített társairól. A Hadtörténeti Múzeum 2012-ben kiállította a képeket, melyből 122 a szombathelyi Savaria Múzeum birtokában van.
Börtönéből kegyelemmel szabadult. Nemesmagasiba tért haza és gazdálkodásba fogott.
Alapítója és haláláig (1886) aktív tagja lett a Vas Megyei Honvédegyletnek. Méltatói szerint a nemzeti és hazafias hagyományok progresszív Vas megyei képviselője.
Kemenesmagasiban, a Berzsenyi család kriptájában helyezték örök nyugalomra. A sírhelyet 2012-ben emléktáblával jelölték meg, avatóbeszédet Dr. Kiss László alkotmánybíró mondott. A Nemzeti Emlékhely és Kegyeleti Bizottság 2007. március 21-én a Nemzeti Sírkert részének nyilvánította nyughelyét.
A márványtábla állításának költségeit főként Komjáthy György (született 1934. július 20-án Kemenesmagasiban, a Rákóczi Ferenc u. 2. szám alatt) viselte, szülőfaluja iránti ragaszkodástól vezérelve. Kezdeményezése a Székesfehérvári Vasi Baráti Kör támogatásával valósulhatott meg.
Felhasznált irodalom:
Merklin Tímea: A huszárezredes emlékére. In: Vas Népe, 2012. márc. 14. 7. p.
Berzsenyi Lénárdról és az emlékszobáról: https://berzsenyi.org/hirek/emlekezzunk-berzsenyi-lenard-1848-as-huszar-ezredesre-szuletesenek-214-ik-evfordulojan/
Komjáthy György szóbeli közlése