Sterio Károly kiállítása

Vasvármegye és Szombathely Város Kultúregyesületének szépművészeti szakosztálya, a Szent Márton Céh 1935 őszén rendezte meg Sterio Károly kiállítását. A kiállítás ötletét Gothard István adta, aki baráti kapcsolatokat ápolt Sterio leányával és családjával, Kliegl Józsefnével és férjével. A család birtokában számos akvarell, olajfestmény és művészi rajz volt az akadémikus festőművésztől.

Sterio Károly emigrált görög családból származott,1820-ban született Szászkabányán. Tehetsége már kisgyermekkorában megmutatkozott, ezért szülei támogatták, hogy művészi pályára lépjen. Tanulmányait a bécsi akadémián végezte 1839-1840-ben, ahol tanárai sokat ígérő tehetségnek minősítették. Bécsből Münchenbe ment, majd további tanulmányútra indult: bejárta Franciaországot, Olaszországot és Angliát. Hazatérve Pesten, az akkori Váci úton műtermet rendezett be.

1857-ben feleségül vette Zitterbarth Klárát. Egy leánygyermekük született Gabriella, férjezett Kliegl Józsefné.

A fiatal művész korán feltűnt munkáival, s a főurak az arckép, tájkép alkotásában otthonos Steriót csakhamar pártfogásukba vették. Pesten keresett arckép- (Széchenyi István, Andrássy Manó) s életképfestő (Papagájos hölgy) lett. Számos sport- és vadászképet is festett. 1857-ben a pesti szerb templom számára 48 képet készített. Műveit gondos kivitel, biztos rajztudás, anyagszerű festésmód jellemzi. Az ötvenes években több díszes kiadványt illusztrált, a Vasárnapi Újság számos képének fametszet változatát közölte, ismertetéssel. Halálhírét is ebben a lapban olvashatták tisztelői 1862. június 15-én. Sterio Károly rövid életében nagyon sokat dolgozott, egyike volt a legtermékenyebb festőknek.

Szombathelyi kiállításán 91 képét láthatták az érdeklődők, 14 olajfestményt, 61 rajzot, miniatűr arcképeket, tájképeket és életképeket.

(Dr. Köbölkuti Katalin)

 

Felhasznált irodalom:

Gothard István: Sterio Károly akadémiai festőművész élete és művei. In: Vasi Szemle, 1937. 1-2. sz. 64-72. p.

 

Címkék