Vas megye könyvtáros kitüntetettjei – 2011

Vas Megye Önkormányzata Szolgálatáért – Kulturális Tagozata kitüntetésben részesült Csuka Éva, a répcelaki Művelődési Otthon és Könyvtár vezetője, míg "Pável Ágoston Emlékplakett"-et kapott Németh Tibor, a celldömölki Kemenesaljai Művelődési Központ és Könyvtár igazgatója. Csuka Éva 1977-ben szerzett könyvtáros és matematika szakos általános iskolai tanár oklevelet a Szombathelyi Tanárképző Főiskolán. A répcelaki körzeti könyvtárban elhelyezkedve nagy önállósággal látott munkához, és igényessége, kezdeményező készsége az eltelt három évtized alatt mindvégig Vas megye leginnovatívabb könyvtárai között tartotta könyvtárát.

Vas Megye Önkormányzata Szolgálatáért – Kulturális Tagozata

Név: Csuka Éva

Munkahelye: Művelődési Otthon és Könyvtár, Répcelak
Beosztása: könyvtárvezető
A kitüntetés átadásának időpontja: 2011. március 15.

A kitüntetési javaslat indoklása: Csuka Éva 1977-ben szerzett könyvtáros és matematika szakos általános iskolai tanár oklevelet a Szombathelyi Tanárképző Főiskolán. A répcelaki körzeti könyvtárban elhelyezkedve nagy önállósággal látott munkához, és igényessége, kezdeményező készsége az eltelt három évtized alatt mindvégig Vas megye leginnovatívabb könyvtárai között tartotta könyvtárát.

Matematikai iskolázottsága korán fogékonnyá tette a számítástechnika könyvtári alkalmazására, melyhez folyamatos önképzéssel bővítette ismereteit. Elismerést érdemlő szakmai teljesítménye, hogy vezetésével, közreműködésével az időközben városi rangra emelkedett könyvtár megőrizte az olvasáskultúrában betöltött meghatározó szerepét, jelentős közhasznú információs központtá vált (1994-2002 között évente kiadta a térség közérdekű címtárát, a Répcelaki iránytűt), 1993-tól helyismereti információkat is feldolgozó elektronikus katalógust hozott létre, melynek online szolgáltatását ma már a város honlapjáról is elérhetővé tette. Később az eÜgyintézés megbízható támasza lett. Az 1989-ben átmenetileg megszakadt körzeti összefogást a kistérségi együttműködés megindulásától kezdve újjászervezte, és a város mikrotérségében kiváló együttműködést és szétsugárzó szolgáltatási rendszert alakított ki Csánig, Nick, Uraiújfalú és Vámoscsalád településekkel. 1997-ben a könyvtárban indult el a térség első és egyetlen nyilvános internet hozzáférése. A könyvtár eMagyarország pontként is széleskörű tevékenységet végez, közreműködött a szervezet által meghirdetett Pilot-programban (2008). Ugyanakkor rendszeresen szervez minden korosztályban olyan versenyeket, amelyek az irodalomértés továbbélését szolgálják.

Az önkormányzat által rendelkezésre bocsátott forrásokat rendszeres pályázati tevékenységgel bővíti ki, a könyvtár rendezvényeihez szponzori támogatásokat szervez. A könyvtár a Répcelaki Hírmondó 1995-ös alapításától kezdve közreműködik a szerkesztésben, amely a könyvtári szolgáltatások népszerűsítésének is biztos eszköze. Csuka Éva a létrehozója a település első honlapjának (1999), melyet 2005-ben modernizáltak.

Csuka Éva szakmai programja alapján zajlott le 2002-2003 között a könyvtár bővítése és felújítása, melynek teljes költségét a „Könyvtárpártoló Önkormányzat” címet két alkalommal (1997, 2003) is elnyert testület finanszírozta. A beruházással olyan korszerű könyvtár és információs központ jött létre, melynek feltételrendszere megfelelő keretet tud adni a mindig is tartalmas és igényes szakmai munkához.

A fentiek alapján Répcelak és vonzáskörzete könyvtári kultúrájának több évtizedes fejlesztéséért, a helyi közösség olvasáskultúrájának és infokommunikációs műveltségének kiegyensúlyozott gazdagításáért Csuka Éva méltó jelölt a Vas Megyei Önkormányzat elismerésére.

"Pável Ágoston Emlékplakett"    

Név: Németh Tibor 

Munkahelye: Kemenesaljai Művelődési Központ és Könyvtár, Celldömölk, Dr. Géfin Lajos tér 1.
Beosztása: könyvtárvezető

A kitüntetés átadásának időpontja: 2011. március 15.

A kitüntetési javaslat indoklása: Németh Tibor 1988-ban szerzett diplomát a szombathelyi Berzsenyi Dániel Főiskola történelem-könyvtár szakán. 1982-től dolgozik jelenlegi munkahelyén, ahol 2007-től megbízást kapott a könyvtár vezetésére. Térségi szolgáltatások szervezésével, elektronikus tájékoztatással, weblap készítéssel, rendezvényszervezéssel, adatbázis építéssel foglalkozva széleskörű tapasztalatokat szerzett a könyvtári munka minden területéről. Önmagát rendszeresen továbbképezve példaszerű infokommunikációs műveltséget tudhat magáénak, melyet hivatásában igényesen és nagyfokú innovációs készséggel alkalmaz, munkahelyén messze túlmutatóan.

Történelmi iskolázottságát kamatoztatva jelentős helytörténeti kutatómunkát végez. E tárgyban, továbbá könyvtári tevékenységének szakterületein is rendszeresen publikál. Nevéhez fűződik az intézménye honlapjáról elérhető online „Kemenesaljai Életrajzi Lexikon”, valamint a „Kemenesaljai Digitális Könyvtár” létrehozása és működtetése. Jelentős szakmai teljesítménye a városi könyvtár 2007-08 között történt felújításának és bővítésének szakmai irányítása, a szolgáltatások újraindításának megvalósítása. Kezdeményezései és igényessége révén vezetésével tovább erősödött a városi könyvtár társadalmi elismertsége, melyet elődei eredményesen megalapoztak.

Magánvállalkozásként létrehozója (1985) és fejlesztője a „Magyar Életrajzi Kalauz” c. adatbázisnak, amely a hazai tartalomszolgáltatásban mindmáig egyedülálló értékkel bír a biográfiai tájékoztatásban, a hungarika kutatásban, továbbá a magyar tudomány- és művelődéstörténetben egyaránt. A könyvtárakban és kutatói műhelyekben nagy elismertségnek örvendő digitális névkataszter 265 000 személy adatait tartalmazza. Sokoldalú kereshetősége tette alkalmassá a nemzeti évfordulónaptárhoz történő adatgyűjtésre, melynek alapján 2004-től kezdődően megjelenhetett és széles körben alkalmazottá vált a „Honismeret” c. folyóirat évfordulónaptára.

Ezen adatbázis a Libinfo országos online tájékoztatásnak is bázisa, melynek hasznosságát a teljes magyar könyvtáros társadalom ismeri és elismeri. A tájékoztatásban való közkinccsé tételében, szabadidejéből is jelentősen áldozva, Németh Tibor fáradhatatlanul tevékenykedik.

Németh Tibor több mint negyedszázados szakmai munkája nem csupán szűkebb tevékenységi területén, Celldömölkön és Kemenesalján, hanem országosan is kimagasló értéket hozott létre. Hivatásszeretete és szakmai igényessége, munkabírása, önzetlensége méltóvá teszi a javasolt elismerésre.