Kőbe zárt történetek

Szobrot Berzsenyinek!

1891. augusztus 27-én felhívás jelent meg a Vasmegyei Lapok hasábjain Szobrot Berzsenyinek! címmel. Az írás szerzője úgy vélekedett, hogy – más városok példáját követve – Szombathely is karolja fel valamelyik jeles személyét, például Berzsenyit, és állítson emléket a tiszteletére. A felvetést szinte azonnal tett követte.

Széchenyi István emléktáblái

A város utcáit járva és a Berzsenyi Dániel Könyvtár munkatársaként - annak helyismereti gyűjteményét kutatva - figyeltem fel rá, hogy Széchenyi Istvánnak (1791-1860) három emléktáblája is van a megyeszékhelyen: egy a Szily János (1735-1790) utcában, az egykori Királyi Bölcseleti Líceum épületének falán, ahol a „legnagyobb magyar” filozófiai képesítését szerezte, egy a Széchenyi utcában, és egy a Vas Megyei Állami Közútkezelő Kht épületének homlokzatán (Március 15-e tér).

Kincskereső a megnyitott kincsestárban

A Hír című politikai napilap 1934. július 15-én írt arról, hogy a Vasvármegyei Múzeumok Barátainak Egyesülete kiküldöttei megszemlélték az újonnan parkírozott Prátert (Brenner-park), és úgy döntöttek, hogy dr. Gáyer Gyulának (1883-1932), az európai hírű botanikus érdemeinek megörökítésére impozáns vörös márvány emlékművet készíttetnek és azt az ünnepi héten adják át a városnak.

„Kincskereső a megnyitott kincsestárban” (Varga Lajos)